Ви тут:
Суспільство 

Міжнародний день ромів: заява Віцепрезидентки Єврокомісії Вєри Юрової, Єврокомісарки Гелени Даллі та Єврокомісара Олівера Варгеї

Сьогодні, 8 квітня, у Міжнародний день ромів Віцепрезидентка з питань цінностей і прозорості Вєра Юрова, Єврокомісарка з питань рівності Гелена Даллі, Єврокомісар з питань cусідства і розширення Олівер Варгеї зробили таку заяву:

“З нагоди Міжнародного дня ромів ми разом з нашою найбільшою європейською етнічною меншиною відзначаємо її унікальний внесок у європейське розмаїття та культурну спадщину. Ми також відзначаємо 50-ту річницю з дня першого Світового конгресу ромів.

Досі багато ромів у своєму повсякденному житті зіштовхуються з упередженим ставленням, дискримінацією, антиромськими настроями і соціоекономічною ізоляцією. Крім того, ромська спільнота сильно постраждала внаслідок глобальної пандемії. Ми повинні зробити все можливе, щоб подолати не тільки поточну кризу, яка впливає на цю спільноту, а й також аби забезпечити справжні зміни на місцях.

З цією метою Європейська Комісія ухвалила амбітну Стратегію ЄС щодо ромів – новий десятирічний план, спрямований на забезпечення рівності для ромів у Євросоюзі та поза його межами. Документ передбачає всеохопний перелік заходів щодо подолання дискримінації та антиромських настроїв, просування соціальної інтеграції, заохочення участі ромів у суспільному житті та забезпечення рівного доступу до якісної загальної освіти, працевлаштування, системи охорони здоров’я і житла в Європі.

Ґрунтуючись на цій Стретагії, країни-члени ЄС одноголосно схвалили Рекомендації щодо рівності, інтеграції та залученості ромів. Це впевнено та чітко сигналізує про те, що держави-члени рішуче налаштовані подолати численні виклики, з якими ромські спільноти стикаються у Євросоюзі. Поза межами Європейського Союзу Стратегія ЄС щодо ромів також відіграє ключову роль у переговорах про вступ із країнами Західних Балкан.

Відданість країн-членів є вкрай необхідною для досягнення суттєвих результатів протягом наступних десяти років. Європа має пройти довгий шлях задля досягнення справжньої рівності для ромів, поваги до розмаїття і взаєморозуміння в питаннях історичного досвіду. Працюючи разом, ми можемо змінити ситуацію на краще і розкрити величезний потенціал на користь як самих ромів, так і Європи загалом”.

Контекст

Роми є найбільшої спільнотою меншин у Європі: її  кількість становить 10-12 мільйонів осіб, які проживають у ЄС та в регіоні розширення.

Хоча їхнє становище покращилося як в ЄС, так і в регіоні розширення – переважно це стосується галузі освіти, – Європа все ще має пройти довгий шлях, аби досягти справжньої рівності для ромів. Нині ж маргіналізація зберігається, і багато ромів продовжують зіштовхуватися у повсякденному житті з надмірною дискримінацією, антиромськими настроями та соціоекономічною ізоляцією.

Нова Стратегія ЄС щодо ромів є безпосереднім внеском у впровадження Плану дій ЄС проти расизму на 2020-2025 роки і частиною зобов’язань Президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн перед Союзом рівності. Питання рівності ромів також обговорювали під час першого Європейського саміту проти расизму.

Нова Стратегія ЄС щодо ромів задля рівності, інтеграції та залученості спирається на  рамковий документ Євросоюзу щодо національних стратегій інтеграції ромів до 2020 року.  Як частину Стратегії, Європейська Комісія запропонувала Рекомендації Ради щодо підтримки ромів в Євросоюзі. Обидві ініціативи включають всеохопний перелік заходів щодо подолання дискримінації та антиромських настроїв, просування участі ромів у суспільному житті та активної громадянської залученості, забезпечення рівного доступу до якісної загальної освіти, працевлаштування, системи охорони здоров’я і житла у Європі. Усі держави-члени схвалили Рекомендації Ради 12 березня.

Стратегія узгоджується з роботою Європейської Комісії в інших сферах, зокрема такими документами, як  Стратегія щодо прав жертв, Стратегія ґендерної рівностіПлан дій ЄС щодо прав людини і демократіїПлан дій щодо ґендерної рівності в зовнішніх відносинах, а також за допомогою впровадження Керівних принципів щодо недискримінації у зовнішніх діях від 2019 року. Документ також враховує виділення коштів ЄС на забезпечення рівності, інтеграції та залученості ромів у рамках багаторічного бюджету ЄС на 2021-2027 роки через структурні фонди та Інструмент сусідства, розвитку та міжнародної співпраці – Глобальна Європа (NDICI), а також через Економічний та інвестиційний план для Західних Балкан.

Багато з напрямів політики, пов’язаних з покращення інтеграції, рівності та залученості ромів, першочергово є відповідальністю країн-членів. Однак Євросоюз має вагоме значення у наданні рекомендацій щодо здійснення політики, координації заходів держав-членів, моніторингу впровадження та прогресу, наданні підтримки з фондів ЄС, просуванні обмінів найкращими практиками. Євросоюз також відіграє не менш важливу роль у просуванні рівності, інтеграції та залученості ромів у рамках переговорного процесу ЄС щодо розширення.

Конгрес ромів було започатковано у 1971 році; тим самим було закладено основу для процесу загального утвердження ромської спільноти в рамках спільних маркерів етнічної ідентичності та прагнень, серед яких – історія, культура, мова, ромський прапор для ромського населення, а також визнання 8-го квітня Міжнародним днем ромів.

Перейти до вмісту