Ви тут:

Доля позичальників з валютними кредитами: примусова реструктуризація або передача боргів кредиторам?

21 квітня — дата закінчення дії заборони на стягнення майна українських громадян, оформленого в якості забезпечення по кредитам в іноземній валюті. Мораторій існував протягом 6 років. Щоб уникнути його продовження, Верховною Радою було розглянуто і прийнято в першому читанні законопроект про примусову реструктуризацію банками валютних кредитів.

Поточна ситуація

Згідно зі статистикою аналітиків сервісу порівняння кредитів TKCredit, валютні позики, разом з споживчим кредитуванням і послугами мікрофінансових установ, були найбільш затребуваними банківськими продуктами. У 2017 році цей фінансовий інструмент став недоступний для клієнтів банку, але далеко не всі позичальники встигли за цей час погасити заборгованості. Так, на кінець лютого, загальна сума неповернень становила 30,22 млрд грн. Цей борг стосується тільки фізосіб, не враховуючи підприємців. Основна частка прострочень належить валютним іпотекам.

Законодавчі норми припускають зміни умов погашення заборгованостей і продовження терміну графіка платежів до 10 років з можливістю внести оплату раніше без штрафних санкцій.

За новими вимогами, боржник зобов’язаний сплатити не тільки тіло позики, а й погасити відсотки, як нараховані раніше, так і ті, які «набіжать» після реструктуризації. Розмір ставок буде розраховуватися для всіх по одній формулі: середній річний відсоток по депозитах для фізосіб у гривні на момент перерахунку, плюс 1%. Причому в кожен наступний рік ставка буде збільшуватися ще на 1%.

Думка громадськості

Новий закон викликав резонанс серед представників українського бізнесу. Підприємці направили звернення до президента України з проханням відхилити закон. На їхню думку, норми несуть в собі кредитні ризики і великі збитки. Крім того, такий підхід спровокує блокування реалізації іпотечного кредитування і держпрограм, спрямованих на підтримку населення і бізнесу під час пандемії. Ініціативу національної бізнес-спільноти підтримали представники ЄБА (Європейської бізнес асоціації), FLIFI (Форуму провідних іноземних фінансових інститутів) та Американської торговельної палати в Україні.

Нестабільність банківської системи в країні зіграла на руку сектору мікрофінансування. Так, кількість заявок в МФО вже зараз перевищує 960 тис. од. щомісяця і продовжує зростати. У свою чергу небанківські організації розширюють аудиторію за допомогою програм лояльності. Наприклад, за інформацією на сайті http://www.tkcredit.kiev.ua/kredit/forza-credit оформити кридит у компанії Forza Credit можна під 0,01%. Подібні пропозиції чекають клієнтів і інших МФО, виступаючи вигідною альтернативою стандартним банківським програмам.

Система Orphus