Ви тут:
Суспільство ТОП-новина Україна 

25 квітня в Україні відзначають Вербну неділю: народні прикмети й традиції

Цього року Вербна неділя припадає на 25 квітня. У православ’ї це свято має назву Вхід Господній в Єрусалим і традиційно його відзначають у Великий піст.

Вербна неділя – це перехідне церковне свято. Його дата залежить безпосередньо від Воскресіння Христового і відзначається рівно за тиждень до нього. Оскільки у 2021 році Великдень припадає на 2 травня, то Вербна неділя буде 25 квітня, пише maximum.fm.

Історія і походження свята

Християни відзначають Вербну неділю вже 11 століть. Історія походження цього свята описана в Біблії. Напередодні Ісус Христос воскресив померлого Лазаря у Віфанії, і звістка про це чудо розлетілася по всіх сусідніх містах. Відтак, коли Ісус вирішив відвідати Єрусалим, місцеві жителі, знаючи про дива Спасителя, зустрічали його зеленими пальмовими гілками та вітальними вигуками: “Осанна!” (“Врятуй нас”). Месія в’їжджав у Святе місто верхи на віслюку, здійснюючи пророцтво Захарії. При цьому багато людей навіть стелили йому під ноги власний одяг, щоб отримати благословення Спасителя. Уже через тиждень ті самі люди кричали “Розіпни його…”.

І досі християн вшановують чудо Ісуса, як і дві тисячі років тому. Цей день отримав назву Вхід Господній в Єрусалим, а в народі його стало заведено називати Вербною неділею, адже святкування регулярно припадає на 7-й день тижня.

“У неділю Православна Церква відзначатиме одне з дванадцяти найбільших свят – Вхід Господній в Єрусалим. За тиждень до Пасхи ми згадуємо, як Син Божий ішов на добровільні страждання. Інша назва цього свята – Вербна, або Квітна неділя. Звідки походить ця назва та що вона означає для християн? У давнину зелене віття, і зокрема листя пальм, – були символом перемоги. Саме тому зеленим гіллям у ті часи зустрічали царів після переможної битви, його несли у руках під час тріумфальної процесії, а також нагороджували тих, хто здійснив героїчний подвиг. Багатьма мовами світу свято Входу Господнього в Єрусалим називається Пальмовою неділею, а також Неділею Ваїй, що з грецької означає листя пальми. Коли ж його почали відзначати на Русі, то замість екзотичної рослини люди освячували гілочки верби, які розквітали у цей час”, – роз’яснила назву свята Православна церква України.

Нагадаємо, в Україні прогнозували холодну погоду на Вербну неділю. Вдень +7+11 градусів, на Сході та Півдні трохи тепліше, до +11+14 градусів. У центральних областях, на північному сході та навколо Карпат прогнозували дощі, у горах – мокрий сніг

Традиції на Вербну неділю

25 квітня в церкві під час всеношної служби українці освячують гілочки верби, а опісля приносять їх у дім і ставлять біля ікони. Цілий рік вони охоронятимуть сім’ю від нещасть, адже освячена верба має цілющу силу, здатну позбавити людей і тварин від хвороб, а оселю – від пожеж і природних лих.

Спитаєте, чому саме верба? Усе дуже просто: у наших широтах пальми не ростуть, тому слов’яни обрали для себе символічне дерево – вербу, яка розпускається однією з перших і вже зеленіє до цього дня. Ось чому свято Входу Господнього в Єрусалим отримало назву Вербна неділя. Цікаво, що католики називають це свято Пальмовою неділею.

Ще одна дуже популярна традиція в Україні: бити один одного гілками освяченої верби та примовляти “Не я б’ю, верба (шутка, баська тощо) б’є, від нині за тиждень буде Великдень!”. Таким чином українці вітають один одного зі святом та бажають здоров’я і добробуту в родині. А щоб жодна хвороба до вас не причепилася – радять з’їсти 9 бруньок верби.

Вербна неділя – це сімейне свято, тому його краще провести з рідними. Крім того, у цей час ще триває Великий піст, тому християнам дозволене тільки невелике послаблення. Перед найсуворішим тижнем посту – Страсним – можна поласувати рибою та вином.

Народні прикмети

Верба розпустилася на Вербну неділю – рік буде вдалим.

Якщо на Вербну неділю йде дощ – варто чекати хорошого врожаю;

Верба бездоріжжя веде, проганяє з річки останній лід.

Мороз на Вербну неділю – до врожаю ярих.

Який вітер на Вербну неділю, таким і все літо буде.

Ясна погода – до врожаю фруктів.

З’їсти “котик” свяченої верби – вирішиться важлива справа.

Вдариш по тілу гілочкою верби – буде міцне здоров’я весь рік;

Посадиш кімнатну рослину на Вербну неділю — прийде багатство в будинок.

Фото: pexels

Система Orphus