Ви тут:
Освіта Суспільство Україна 

Зеленський утворив Раду з питань розвитку професійно-технічної освіти

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 130/2021 “Про пріоритетні заходи щодо розвитку професійної (професійно-технічної) освіти”.

Цим указом утворена Рада з питань розвитку професійної освіти як консультативно-дорадчий орган при Президентові України та затверджене Положення про неї.

Рада утворюється у складі голови, двох заступників та інших членів, які беруть участь у її роботі на громадських засадах. Персональний склад Ради затверджує Глава держави, повідомляє Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА.

Основними завданнями Ради є: моніторинг розвитку професійної (професійно-технічної) освіти; аналіз та удосконалення законодавства України у цій сфері; вивчення тенденцій розвитку ринку праці та прогнозування пріоритетних напрямів і шляхів розвитку освіти; розробка пропозицій щодо формування сучасних професійних компетентностей у сфері професійної (професійно-технічної) освіти тощо.

Керівникові Офісу Президента України доручається подати у двотижневий строк пропозиції щодо персонального складу Ради.

Кабінет Міністрів має забезпечити розробку та затвердити до 1 вересня поточного року державну цільову програму розвитку професійної освіти на період до 2027 року, спрямовану на модернізацію системи професійної та професійно-технічної освіти.

Програма повинна передбачати заходи щодо вдосконалення системи професійної (професійно-технічної) освіти України та запровадження кращої моделі фінансування діяльності відповідних закладів із урахуванням реальних потреб для забезпечення здобуття сучасних професій. Зокрема, йдеться про оновлення змісту такої освіти шляхом розробки та затвердження нових державних стандартів; упровадження в освітній процес інноваційних технологій навчання; забезпечення здобувачів професійної освіти сучасними підручниками (посібниками) та їхніми електронними версіями. Також передбачається запровадження ефективних механізмів проходження виробничого навчання, виробничої практики відповідно до актуальних вимог професійних стандартів.

Крім того, повинне відбутися оновлення програм підвищення кваліфікації для викладачів, педагогів професійного навчання, майстрів виробничого навчання таких закладів освіти, а також підвищення престижності їхньої праці, зокрема шляхом запровадження мотиваційних фінансових інструментів оплати праці.

Уряд має опрацювати питання щодо підвищення розміру стипендіального забезпечення учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти та розглянути можливість передачі державних закладів професійної освіти у комунальну власність.

Директор Вищого професійного училища №7 м. Кременчук Микола Несен коментує даний Указ так: “Цей указ покликаний вирішити чимало актуальних питань професійної освіти. Серед яких, перше – підняти її престижність та залучити більшу кількість учнів до навчання. Є статистичні освітні дані: за 2000 рік заклади професійно-технічної освіти України прийняли на навчання 307000 здобувачів освіти, а в 2020 році – 100000. Це означає, що в нас на одного «робітника» приходиться, як мінімум, 16-25 випускників закладів вищої освіти. В той час, коли на ринку праці все ж більше затребувані саме робітничі професії.

Друге – опрацювати питання розміру стипендіального фонду учням ПТУ. З усіх типів навчальних закладів стипендія у системі професійної освіти становить 6% від мінімальної зарплати.

Третє – забезпечити ринок праці робітничими кадрами. Так, наш заклад є єдиним свого роду на Полтавщині, де готують кадрів за профілями “монтаж і обслуговування електричних машин і апаратів”, “технологія обробки матеріалів на верстах і автоматичних лініях!”, “обслуговування верстатів і робототехнічних комплексів”.

Четверте – зарплата працівників навчального закладу залежатиме від рівня ефективності праці, буде впроваджено мотиваційні інструменти у рівні викладання”.

Система Orphus