Ви тут:
Суспільство Україна 

Розпочинається Масниця: що дозволено і заборонено робити

8 березня у 2021 році розпочинається Масляна (Масниця, Колодій, або Сиропусний тиждень) – традиційне східнослов’янське, зокрема й українське свято, що відзначається протягом тижня перед Великим постом. 

Свято Масниця не має сталої дати відзначання. Вона змінюється, залежно від початку Великого посту. Так, Масниця розпочинається за тиждень до нього й святкується впродовж усього тижня, пише Уніан

Оскільки Великий піст цього року у православних християн стартує 15 березня, то перший день Масниці припадає на Міжнародний жіночий день. Отже, масничний тиждень триватиме з 8 березня по 14 березня.

Масниця – давнє східнослов’янське свято, яке знаменує собою кінець зими і швидкий прихід весни.

У православному календарі Масниця називається Сирною седмицею, а весь тиждень прийнято присвячувати підготовці до Великого посту. Так, у цей період уже не можна їсти м’ясо, але ще дозволяються молочні продукти та страви із них.

Масничний тиждень у давнину ще називали Бабським або Колодієм. Упродовж нього чоловікам належало в усьому слухати жінку та виконувати її накази й забаганки.

Головна страва Масниці – млинці. Вони вважаються символом сонця, тому саме млинці є одним із основних атрибутів свята. Впродовж масничного тижня кожна господиня намагається хоча б раз спекти млинці і пригостити ними своїх рідних і друзів.

895117136

Що не можна робити на Масляну?

Масляна – це молочно-сирний тиждень, тому м’ясо знаходиться під забороною для тих, хто збирається постити, а на рибу ця заборона не поширюється.

На Масляну заборонено вживати алкогольні напої і сваритися, інакше можна накликати на себе великі неприємності.

Масляна – веселе свято, тому ні в якому разі не можна сумувати.

Що потрібно зробити на Масляну?

У Прощену неділю потрібно обов’язково попросити вибачення у всіх рідних і близьких і очистити свою душу перед Великим постом.

На Масляну потрібно обов’язково пекти млинці, і чим більше, тим краще, так як, за прикметою, млинці залучають в будинок багатство.

Масляна – не час для відпочинку, навпаки, потрібно гарненько прибратися в будинку, викинути весь непотріб і сміття, навести чистоту, щоб під час Великого посту, приділити час душі.

На Масляну потрібно їсти млинці, навіть тим, хто сидить на дієті, так як перший з’їдений млинець – до здоров’я.

На Масляну потрібно обов’язково покликати гостей і самим відвідати своїх близьких родичів і друзів.

Також на Масляну влаштовують проводи зими і спалюють опудало, яке символізує зиму, і розвіюють його попіл в поле.

Система Orphus