Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

Ранні ознаки глаукоми: що треба знати

Глаукома – це група захворювань, що мають різноманітне походження, проте спільні симптоми: підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ), звуження полів зору, ознаки прогресуючого пошкодження (атрофії) зорового нерва (нерва, що передає сигнали від ока до мозку) – глаукомної оптичної нейпропатії.

Нагадаємо, 6 березня відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою

“При глаукомі властивий надлишок внутрішньоочної рідини (водянистої вологи) – через порушення її утворення, циркуляції чи відтоку з ока (очного яблука). Такі зміни, своєю чергою, призводять до виникнення незворотних порушень живлення у тканинах ока та зоровому нерві. 74% людей з інвалідністю по зору мають нейродегенеративні захворювання, серед яких перше місце посідає глаукома.За результатами досліджень, ймовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування складає 27%, а на обидва ока – 9%”, – розповіла лікар-офтальмолог КП «4 міська клінічна лікарня ПМР» Наталія Михайленко.

У Європі на глаукому припадає 12% усіх випадків сліпоти. В Україні фіксуємо зростання динаміки захворюваності на глаукому.

Існують симптоми, на які варто звернути увагу, та при їх наявності, терміново звернутись до лікаря, оскільки вони можуть свідчити про наявність глаукоми: літаючі мушки» перед очима; райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього; затуманювання зору, часта зміна окулярів.

Гострий напад глаукоми – це невідкладний стан, коли необхідно звернутися за допомогою до лікаря, оскільки існує небезпека втрати зору. Гострий напад виникає внаслідок різкого підвищення внутрішньоочного тиску, порушення кровообігу в оці.

Ознаки (симптоми) гострої глаукоми

Про раптовий, різкий початок глаукоми можуть сигналізувати біль в оці, у відповідній половині голови, на потилиці; нудота, можлива блювота; загальна слабкість; клінічно напад подібний до приступу мігрені, гіпертонічного кризу, отруєння; око (чи очі) червоне; набряк повік; рогівка каламутна; зіниця розширена, може мати неправильну форму; зір різко погіршується, звуження полів зору, можливий «тунельний» зір; поява ореолу або кольорової райдужки довкола джерела світла, об’єктів; на дотик око під повікою тверде.

Профілактика глаукоми

Американська офтальмологічна академія рекомендує проводити  обстеження ока з розширеною зіницею, тонометрію (визначення внутрішньоочного тиску) кожні 5-10 років у віці до 40 років; кожні 2-4 роки в віці від 40 до 54 років; кожні 1-3 роки особам у віці 55-64 роки; кожні 1-2 роки особам старше 65 років. Лікар призначає частоту обстеження залежно від конкретного випадку.

Також варто знати, які захворювання були в близьких родичів, адже наявність глаукоми в родичів свідчить про ризик розвитку хвороби.

Займатися спортом т реба відповідально, особливо силовими видами, оскільки фізичні надзусилля провокують різке підвишення внутрішньоочного тиску, а також підвищують ймовірність травмування ока внаслідок підвивиху кришталика.

Треба постійно дотримуватися курсу лікування протизапальними очними краплями та іншими ліками, що знижують внутрішньоочний тиск. Обов’язково вдягати захист для очей (окуляри) під час роботи, пов’язаної з можливою травматизацією ока, наприклад, стружкою. У сонячну погоду слід одягати сонцезахисні окуляри.

Лікування глаукоми проводиться медикаментозно і хірургічним шляхом. Медикаментозне переважно спрямоване на нормалізацію внутрішньо очного тиску. Для лікування глаукоми лікарі призначають спеціальні очні краплі. Хірургічне втручання, включно з лазерним лікуванням та встановленням дренажних імплантатів.

Система Orphus Поделиться на fb