Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтаву із робочим візитом відвідав голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович

У межах візиту до Полтави голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович провів робочу зустріч з заступницею голови Полтавської облдержадміністрації Катериною Рижеченко, взяв участь у презентації виставкового проєкту та тематичної відеоекскурсії «Мазепа. Karl  XII. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди», виступив у популярних передачах місцевих провідних телекомпаній та радіостанцій, вшанував славетного українського гетьмана покладанням квітів до пам’ятника Іванові Мазепі.

Серед обговорених питань під час зустрічі з Катериною Рижеченко була, зокрема, реалізація проєкту «Шахівниця» на території  Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви».

«Що стосується заповідника, доцільно переглянути й дещо по-іншому розставити акценти. І в цьому плані надзвичайно збалансованим є проєкт «Шахівниця». Він дає можливість показати й інтерпретувати на шахівниці часу всі три історичні постаті – Петра I, Карла XII й Івана Мазепи. Характерно, що проєкт «Шахівниця» отримав чимало схвальних відгуків зі сторони громадськості, істориків та культурологів»,  – пояснив Дробович. 

Зазначимо, що проєкт  «Шахівниця» – це скульптурна композиція у вигляді шахової дошки, на якій стоять фігури шведського короля Карла XII, гетьмана Івана Мазепи та російського імператора Петра I. Зменшену в масштабі копію композиції можна побачити в музейній експозиції заповідника.

Також в ході офіційної зустрічі було окреслено проблемні питання виконання на Полтавщині декомунізаційного законодавства. Антон Дробович звернув увагу на неправомірність розміщення у м. Хорол пам’ятника-погруддя Третяку Івану – особі, яка обіймала керівні посади в комуністичній партії та вищих органах державної влади СРСР (у 1976–1984 роках – командуючому військами Далекосхідного військового округу; 1986–1987 роках – заступник міністра оборони СРСР – головний інспектор МО СРСР; у 1987–1991-му – заступник міністра оборони СРСР – головнокомандуючий Військами протиповітряної оборони; у 1983-го віддав наказ збити пасажирський «Боїнг 747» південнокорейської авіакомпанії Korean Air Lines, що відхилився від курсу; внаслідок інциденту загинули 246 пасажирів і 23 члени екіпажу.

Нагадаємо, торік у липні, в м. Карлівка з ініціативи міської ради БУЛО ВІДНОВЛЕНО демонтований у межах декомунізації в 2016 р. пам’ятник ПІДГОРНОМУ Миколі Вікторовичу (1903–1983). Радянський і компартійний діяч. Заступник міністра харчової промисловості УРСР (1939–1940, 1940–1946 рр.), перший секретар Харківського обкому КПУ (1950– 1953 рр.), перший секретар ЦК КПУ (1957–1961  рр.), секретар ЦК КПРС (1963–1965  рр.), голова президії Верховної Ради УРСР (з 1965 р.). Член Політбюро ЦК КПРС (з 1966 р.). Досудове розслідування здійснює Кобеляцька прокуратура. Досі у місті Лубни не демонтовано пам’ятний знак Василю Чапаєв (1887-1919) – радянському діячеві Російської імперії та більшовицької Росії, члену РСДРП (більшовиків), командиру 25-ї стрілецької дивізії Червоної армії, учаснику встановлення радянської влади. У селі Вишневе місцева влада відмовляється виконати закон у частині демонтажу пам’ятника Куйбишеву Валеріяну Володимировичу, комуністичному діячеві, члену Політбюро ЦК ВКП(б) (1930–1935), члену Оргбюро ЦК ВКП (б) (1922–1923, 1934–1935), секретарю ЦК ВКП (б) (1922–1923), члену ЦК ВКП (б) (1923–1927). У селі намагаються зберегти стелу «Куйбишеве» поруч із транспортною зупинкою: зазначено колишню,неіснуючу назву села, що в період до набрання чинності декомунізаційного законодавства носило назву «Куйбишеве». Ганьбою і цілковитим абсурдом є те,що на території санаторію «Сосновий бір» неподалік Зінькова зберігається пам’ятник Лєніну. Міська влада Лохвиці не вжила заходів з демонтажу пам’ятника комсомольцям 20-х років, а влада Горішніх Плавнів досі не прибрала в’їзний знак у формі монументальної стели «Комсомольськ». Зазначено колишню, неіснуючу назву міста що в період до набрання чинності декомунізаційного законодавства носило назву «Комсомольськ» і було назване на честь Всесоюзного Ленінського комуністичного союзу молоді (ВЛКСМ) – молодіжної організації, підконтрольної КПРС.

Season 2021

Виставка та тематична відеоекскурсія «Мазепа. Karl  XII. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди» – це спільний проєкт УІНП та Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви». Антон Дробович взяв участь у презентації. А ще у відкритті нової тематичної екскурсії  про гетьмана Івана Мазепу «Володар», яку створили зусиллями колективу музею «Поле Полтавської битви». Цього ж дня очільник Інституту нацпам’яті взяв участь у передачі «Гість на Центральному» телеканалу «Центральний» та у передачі «Розмова в студії» телеканалів «ІРТ» та «Місто+», також у передачі «Будні» обласного радіо «Лтава» https://bit.ly/3c18LWM.

 

Завершився робочий візит голови УІНП спільним з директоркою заповідника Наталією Білан, Наталія Іванченко, начальницею Управління інституційного забезпечення політики національної пам’яті УІНП, регіональним представником УІНП в Полтавській області Олегом Пустовгаром, громадськістю покладанням квітів до пам’ятника гетьману Івану Мазепі.

 

Система Orphus