Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

Політики та експерти підривають кампанію вакцинації: головні міфи про Covishield

В Україні почалась вакцинація від COVID-19 — станом на11 березня першу дозу вакцини отримали майже 30 тисяч українців. Натомість перші дози брехні про вакцину Covishield, яку привезли в Україну, встигли отримати майже всі.

Фейки і міфи про вакцину політики та псевдоексперти поширюють з телеекранів на багатомільйонну аудиторію. Про повідомили у VoxCheck. Молодша аналітикиня VoxCheck Валерія Степанюк розвінчала міфи щодо вакцини Covishield.

Перші фейки про майбутні вакцини від COVID-19 з’явилися ще минулої весни, хоча на той час компанії лише почали розробку вакцин. Антивакцинатори залякували людей страшними побічними ефектами і смертю від щеплень, вигадували, що вакцина змінюватиме ДНК і перетворить нас на ГМО, і, звісно ж, казали про чипізацію. Все це як було тоді, так і зараз – неправда.

Та за останні два тижні – з початком кампанії вакцинації в Україні – тематика фейків змінилась. Тепер всі вони згруповані довкола того, що, мовляв, Covishield – це дешевий і неякісний аналог оригінальної Oxford-AstraZeneca. А відтак – в Україну звозять непотріб, від якого відмовляється увесь світ, і проводять над українцями експерименти. Ці міфи поширюють і народні депутати, і «славнозвісні» експерти з «медведчуківських» каналів. Перші – для того, щоб безпідставно критикувати МОЗ, а другі – ще й пропагандою російської вакцини займаються.

Читайте також: В Україні розгорнута цілеспрямована антивакцинальна кампанія, – Степанов

Раніше VoxCheck вже неодноразово ловили політиків на фейках, а головному антивакцинатору серед депутатів – Юрію Камельчуку – присвятили цілий матеріал. Тепер ми зібрали останні неправдиві висловлювання політиків про вакцину Covishield і на прикладі їхніх цитат розбираємо – що правда, а що міф.

Факт №1. Covishield – це та сама Oxford-AstraZeneca, але вироблена на потужностях індійського заводу

Вакцина, яку завезли в Україну, — спільна розробка Оксфордського університету та фармацевтичної компанії AstraZeneca. У липні 2020-го компанія підписала угоду з Індійським інститутом сироваток (Serum Institute of India) і надала йому ліцензію на виготовлення 1 млрд доз вакцин для країн із низьким та середнім рівнем доходу.

Читайте також: Рік тому ВООЗ оголосила пандемію у зв’язку з поширенням у світі коронавірусної інфекції

Тобто в Україну надійшла розробка AstraZeneca – просто виготовлена в іншій країні. Генетично вона побудована на такому ж самому аденовірусі і містить у собі спайковий протеїн – тобто ту частину, якою вірус «чіпляється» до клітин – від вірусу SARS-CoV-2, який викликає COVID-19.

Вакцина Covishield від Serum Institute of India має ефективність від 60% до 82,4% за різними даними. Третій етап клінічних випробувань вакцини проводили в Бразилії, Великій Британії та Південній Африці.

І ні, це не індійська копія і не дві різних вакцини, як писав ексміністр соціальної політики Павло Розенко.

У Державному реєстрі лікарських засобів зареєстрована вакцина Covishield ChAdOx1 nCoV-19.У попередньому звіті про клінічні випробування вакцини AstraZeneca, опублікованому в медичному журналі The Lancet, автори пишуть: Ми надаємо результати першого клінічного випробування ChAdOx1 nCoV-19 (AZD1222). (We report the results of the first clinical study of ChAdOx1 nCoV-19 (AZD1222)). Тобто маркування у звіті компанії відповідає вказаному під час реєстрації вакцини. Також на сайті компанії AstraZeneca в одній із публікацій є таке: Вакцина від COVID-19 AstraZeneca, раніше відома як AZD1222 (COVID-19 Vaccine AstraZeneca, formerly AZD1222). Тож робимо висновок — це все одна вакцина.

Вакцина Сovishiled також рекомендована ВООЗ до екстреного використання. Під час брифінгу про вакцини AstraZeneca голова ВООЗ говорив: дві версії Оксфордської вакцини AstraZeneca (two versions of the Oxford AstraZeneca vaccine). Тобто ще раз, Covishield — це версія вакцини AstraZeneca, просто виготовлена в Індії.

Вакцину Covishield виготовляють в індійському Інституті сироватки за ліцензією Oxford-AstraZeneca.

Про це також писала посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс: «Вакцина від COVID-19 Covishield і вакцина Oxford-AstraZeneca AZD1222 є ідентичними. Covishield – це ліцензійна назва AZD1222, виробленої в Індії».

 

У The New York Times теж зазначають, що вакцина Oxford-AstraZeneca та Covishield – це одне і те саме: «Covishield» – це просто місцева назва в Індії.

Факт №2. В Україні не зафіксовано масових важких побічних ефектів від вакцини Covishield

Під час онлайн-брифінгу 26 лютого 2021 року Віктор Ляшко повідомив про перші несприятливі події після імунізації, зокрема про 7 таких випадків. Але Ляшко зазначив те, що ці випадки є несерйозними, а можливі побічні ефекти передбачено інструкцією виробника вакцини. Максим Степанов зазначив, що серед побічних ефектів після вакцинації — температура, невелике підвищення тиску та почервоніння шкіри безпосередньо в місці вакцинації. Подібні явища можуть викликати й інші вакцини (наприклад, проти правця чи кору).

Відомо, що біль на місці ін’єкції виникає через приплив крові внаслідок введення вакцини. Через це також може підвищитися температура тіла. Побічні симптоми виникають не через сам вірус, а завдяки тому, що імунна система бореться з вірусом. Отже, більшість побічних реакцій – це нормальне явище, адже це означає, що вакцина діє. 

Факт №3. Інші країни світу теж імпортують Covishield з Індії

Наразі Індія експортує лише Covishield. Міністерство закордонних справ Індії повідомляло про постачання вакцини в Бутан, Бахрейн, Оман, Єгипет, Алжир, Кувейт, ОАЕ, Південну Африку, Бангладеш, М’янму, Маврикій, Марокко, Непал, Шрі-Ланку та на Мальдіви та Сейшели. Міністерство охорони здоров’я Канади також офіційно зареєструвало вакцину Covishield для використання, а Британія отримає з Індії 10 млн доз вакцини Covishield.

Зімбабве не відмовлялася від індійської вакцини. Президент Зімбабве Еммерсон Мнангагва 19 лютого 2021 року повідомив, що країна отримала 75 тисяч доз вакцини від COVID-19 індійського виробництва і планує подальшу закупівлю цих вакцин.

У світі надзвичайно великий попит та черга на вакцини, тому отримати Pfizer чи Moderna Україна поки не може. До того ж вакцину AstraZeneca легше зберігати, для цього потрібна температура +2..+8 градусів, а не -70 градусів як для Pfizer чи -20 для Moderna.

Лише деяким країна Індія постачала Covishield безоплатно (Бутан, Бангладеш, Непал, Мальдіви), у рамках так званої «вакцинної дипломатії». Більшість країн, в які постачається вакцина, за неї платять, наприклад, Бразилія, Саудівська Аравія, Південна Африка та Марокко.

Факт №4. Covishield пройшла необхідні випробування і зареєстрована в ЄС

Вакцина AstraZeneca була рекомендована Європейським агентством з лікарських засобів до використання ще 29 січня, а 22 лютого її зареєстрували і в Україні. Якщо вакцина отримала дозвіл на екстрене використання в США, Великій Британії та низці інших країн, то її екстрено зареєструють і в Україні.

Випробування в Індії справді не проводили, але третій етап клінічних випробувань AstraZeneca проводили в США, Бразилії, Південній Африці та Великій Британії. Нагадуємо, що Індія цю вакцину не розробляла, а лише отримала ліцензію на виробництво від AstraZeneca. Тобто відсутність випробувань в Індії не робить цю вакцину неякісною.

Система Orphus