Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Поліцейські Полтавщини розповіли освітянам та школярам про проблему булінгу та булерів

«Булінг» залишається однією з найбільш актуальних тем для обговорення в учнівському середовищі. Розібратися у проблемних питаннях учням та вчителям навчальних закладів різних територіальних громад допомагають ювенальні поліцейські.

Про це йдеться у повідомленні пресслужби ГУ НП в Полтавській області.

Ювенальні поліцейські розповіли освітянам та  школярам області про причини агресивної поведінки булера та про її наслідки. А також про допомогу, яка цій дитині потрібна на рівні з жертвою.

Психологи наголошують, що дитина, яка булить інших, потребує уваги та допомоги не менше, ніж та, яка страждає від цькування. Діти, в силу психологічних особливостей віку, не здатні об’єктивно оцінити свої вчинки та керувати ними. Деякі моменти здаються їм кумедними, трендовими і цілком нормальними. Тому дорослий або фахівець повинен насамперед пояснити такій дитині, що насправді її дії завдають фізичних або емоційних страждань.

Поліцейські у таких випадках радять:

– Відверто поговорити з «булером» про його поведінку і з’ясувати його ставлення до ситуації та реакції інших дітей. Дитині (або дітям) потрібно дати можливість висловити свою думку, щоб розібратися в проблемі й вивчити реальні факти;

– У жодному разі не можна закривати очі на агресію, посилаючись на «кліше»: «це ж хлопці! вони іноді б’ються», «таке іноді буває», «це ж дитинство» та інше;

– Зрозумілою для дитини мовою слід пояснити які саме дії вважаються булінгом: образливі прізвиська, залякування, глузування, коментарі із сексуальним підтекстом, погрози фізичної розправи, плітки, публічне приниження, псування особистих речей або відкрите заволодіння ними, принизливі жести та інші.

Булер повинен зрозуміти, що його поведінка може зашкодити іншим. І чим довше це буде продовжуватися, тим гіршими будуть наслідки. Як для тих, кого він переслідує, так і для самого «винуватця».

І мова не тільки про моральний осуд оточення, але й про юридичну відповідальність. Дитина повинна розуміти, що все має свою ціну. А насильство над іншим – поготів. Так відповідальність за булінг передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу.

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, – тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.

Слід зазначити, що вищевказане звісно стосується дитини, що досягла віку адміністративної відповідальності (це 16 років). Однак, потрібно пояснити (без залякувань і погроз – вони не справлять належного враження, а навпаки спровокують агресію), що за ганебну поведінку дитини, яка не досягла віку юридичної відповідальності, претензії можуть пред’явити батькам.

Відповідно до норм адміністративного законодавства, дорослим імовірно доведеться сплатити штраф за невиконання батьківських обов’язків щодо виховання дитини або за, власне, булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми віком від 14 до 16 років. Не виключено, що будуть і цивільноправові наслідки – за заподіяну шкоду особами, які не досягли 14 років, несуть відповідальність їхні батьки (усиновлювачі), опікуни, навчальні, виховні та інші заклади, якщо вони не доведуть у суді, що шкоду було завдано не з їх вини.

«Якщо такі аргументи не спрацюють та агресивні вчинки матимуть продовження, є привід порадитися з психологами. Прояви агресії можуть свідчити про емоційні проблеми та розлади поведінки. Любіть своїх дітей, поважайте їх думку, цікавтеся їх життям та бережіть одне одного!», – йдеться у повідомленні.

Фото: ГУ НП в Полтавській області

Система Orphus