Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

На Полтавщині 95% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховується в сім’ях

Виконання в 2020 році Регіонального стратегічного плану дій з реформування системи інституційного догляду і виховання дітей обговорили на засідання обласної міжвідомчої робочої групи.

Як наголосила заступник голови облдержадміністрації Катерина Рижеченко, в області перевага надається сімейним формам виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Активно розвиваються прийомні сім’ї та будинки сімейного типу, повідомляють у Полтавській ОДА.

Начальник служби у справах дітей ОДА Ірина Фоменко повідомила, що основна мета плану – проведення заходів, які спрямовані на ефективні механізми підтримки сімей з дітьми, забезпечення прав дітей на проживання, догляд і виховання в сім’ї або в умовах максимально наближених до сімейних та доступ до якісних послуг: соціальних освітніх і медичних.

«Найчастіше дітей влаштовують до закладів інституційного нагляду через певні вади: порушення опорно-рухового апарату, зору, слуху, мови, інтелектуального розвитку та затримки психічного розвитку. Такі діти потребують комплексної соціальної реабілітації, психолого-педагогічної підтримки та допомоги. В області реформу деінституціалізації впроваджують з урахуванням потреб та інтересів таких дітей. Для цього в школах створюють інклюзивні класи. Завдяки цьому в інтернатах порівняно з 2019 роком зменшилася кількість вихованців майже на 400 осіб. Також з дітьми з особливими освітніми потребами в загальноосвітніх закладах працюють асистенти вчителя», – сказала Ірина Фоменко.

Також в області забезпечено роботу 29 інклюзивно-ресурсних центрів. У закладах освіти з інклюзивним навчанням створені ресурсні кімнати. Діти забезпечені гарячим харчуванням та організовано підвезення до навчальних закладів.

На Полтавщині діє 23 заклади інтернатного типу системи МОН, 2 дитячі будинки-інтернати та один будинок дитини. На кінець 2020 року в інтернатних закладах області перебувало 129 дітей, які мали статус сиріт та позбавлених батьківського піклування. У інтернатних закладах МОН на цілодобове перебування було зараховано 1296 дітей.

У 2019 році з’явився лише один дитячий будинок сімейного типу, а минулого року створено 4 будинки сімейного типу та одна прийомна сім’я. До них і раніше створених сімей влаштовано 495 дітей.

На кінець 2020 року в області виховувалося 478 дітей у 40 дитячих будинках сімейного типу та 122 прийомних сімя’х. Найпоширенішою формою залишається опіка та піклування, і в такі сім’ї діти влаштовуються за родинними зв’язками.

Загалом на Полтавщині 95% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховується в сім’ях. Створено 10 патронатних сімей, в яких було надано допомогу 37 дітям.

«За минулий рік статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, набули 269 осіб, жодна дитина не була влаштована до освітянських інтернатів. До будинку дитини влаштували 16 дітей», – сказала Ірина Фоменко.

Нині в регіоні функціонує 56 служб у справах дітей, із них 38 служб у територіальних громадах.

Як повідомила заступник директора Департаменту соціального захисту населення ОДА Ніна Черняк, на Полтавщині існує 5 центрів реабілітації дітей з інвалідністю та 2 центри психологічної реабілітації.

«У 2020 році 2 дитини були повернуті в сімейні форми виховання. Однак  6 дітей влаштували до будинків-інтернатів. Це діти з різними патологіями, безумовно й надалі їй будемо влаштовувати  в будинки-інтернати. Якщо на 1 січня 2020 року в будинках-інтернатах перебувало 58 дітей, то на початок поточного – 47», – сказала Ніна Черняк.

Система Orphus