Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

Меморіальні дошки Лесі Українці в Україні і світі виготовлені полтавськими благодійниками

Українська земля зростила велику доньку й виплекала її поетичний талант. Леся Українка сягнула європейських і світових мистецьких вершин. Ушанування 150-ліття Лесі Українки відбулися біля меморіальних дошок їй, подарованих українським громадам полтавськими доброчинцями.

29 січня 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки». У цьому документі про святкування її ювілею на державному рівні йдеться, зокрема, і про проведення закордонними дипломатичними установами України вшанувань 150-ї річниці народження Лесі Українки, регіональних відзначень її ювілею та сприяння ініціативам громадськості у справі ввічнення пам’яті Лесі Українки.

Засновники значущого більш як 20-річного винятково благодійного Проєкту «Вшанування пам’яті великих українців і важливих національних подій меморіальними дошками й пам’ятними знаками в Україні та поза межами нашої держави» виготовили меморіальні дошки Лесі Українці. Автори-доброчинці – заслужена працівниця культури України, членкиня Національної спілки журналістів України, голова Полтавського обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» Валентина Шемчук і кавалер ордена «За заслуги», лауреат премії імені Панаса Мирного Полтавської обласної ради, художник, гравер Вадим Голобородов – подарували меморіальні дошки Лесі Українці громаді Гадяча (2021), українцям у Німеччині (2010), Грузії (2013) та Литві (2017).

25 лютого року українська громада й Посольство України у ФРН відзначили 150-ліття народження Лесі Українки біля меморіальної дошки їй у Берліні на будинку за адресою Йоганнісштрассе, 11, де протягом дев’яти місяців 1899-го поетеса жила і працювала.

Надзвичайний і Повноважний Посол України у Федеративній Республіці Німеччина Андрій Мельник 2016 року за багаторічні зусилля з ушанування пам’яті Лесі Українки, нові міжнародні ініціативи й вагомий особистий внесок у розвиток співпраці із закордонним українством нагородив благодійників-полтавців Валентину Шемчук і Вадима Голобородова Подяками.

26 лютого до 150-ї річниці народження Великої Українки Посольство України в Грузії разом із представниками Мерії Тбілісі на чолі з Головою Мтацміндського району Д. Кіркітадзе поклали квіти до меморіальної дошки Лесі Українці на розі вулиць Лесі Українки, 11 і Тараса Шевченка, 12. Меморіальна дошка Лесі Українці в Тбілісі відкрита за підтримки Посла України в Грузії Василя Цибенка.

«Постать Лесі Українки відіграє важливу роль у встановленні грузино-українських дружніх відносин», – наголосив у вітальному листі до полтавських доброчинців з нагоди 145-річчя народження Лесі Українки Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні Міхеїл Уклеба та засвідчив свою високу повагу.

Меморіальну дошку Лесі Українці на честь перебування її 1885-го в Литві автори-благодійники представили в Полтаві на Всеукраїнській науковій конференції «Леся Українка – письменниця, фольклористка, перекладачка» та презентували в Литві в університеті прикладних наук – Вільнюському колегіумі, за цю чудову ініціативу Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс висловив вдячність полтавським доброчинцям. Сьогодні на їхнє прохання щире сприяння в справі встановлення меморіальної дошки Лесі Українці в Литві надає очолюване Володимиром Яценківським Посольство України в Литовській Республіці.

Виготовлена за підтримки Світової Федерації Українських Жіночих Організацій на ознаку ввічнення 160-ї річниці Гадяцької публічної бібліотеки, 150-ліття від дня народження Лесі Українки, чиїм ім’ям названа книгозбірня, й 180-річчя від дня народження Михайла Драгоманова, кому бібліотека завдячує своїм заснуванням, меморіальна дошка – подарунок благодійників Полтавщини громаді Гадяча. Гадяцька публічна бібліотека імені Лесі Українки – одна з найдавніших книгозбірень України, на меморіальній дошці карбоване зображення будівлі бібліотеки з архівної світлини, бо споруда не збереглася до наших днів.

Геній Лесі Українки розкрився перед усім світом у високохудожньому звучанні національної ідеї, гарячій любові до батьківського краю. Гідному вшануванню імені Великої Українки на рідній землі й в українському зарубіжжі служать невтомні подвижники Валентина Шемчук і Вадим Голобородов. Державною назвав їхню діяльність член Національної спілки журналістів України Микола Дорошенко.

Система Orphus