8 березня – історія виникнення свята
8 березня — Міжнародний жіночий день (International women’s Day) — всесвітній день жінок, в який також відзначаються досягнення жінок у політичній, економічній і соціальній сферах, святкується минуле, сьогодення і майбутнє жінок планети.
Витоки Міжнародного жіночого дня слід шукати в давньоримській культурі, коли вільні жінки і дівчата вирушали за благословенням до Богині Вести, вони одягали свої найкращі вбрання і найдорожчі прикраси, щоб продемонструвати прихильність богів. А чоловіки і батьки обдаровували їх невеликими подарунками в честь цього свята, пише УНІАН.
Але справжня історія жіночого дня почалася 8 березня 1857 року, коли працівниці Нью-Йоркських фабрик вийшли на демонстрацію за жіночі права: рівну оплату чоловіків і зниження робочого дня з 16 годин до 10 годин. Крім того, активістки спробували привернути увагу громадськості до питань жіночої освіти, можливості голосувати і умов праці. Саме тоді почалася боротьба жінок за свої права.
Після цих демонстрацій в університет вперше взяли дівчину, а у світі почали з’являтися жіночі профспілки.
28 лютого 1908 року знову почалися страйки нью-йоркських робітниць, які зібрали на вулицях більше 15 000 незадоволених жінок. А в 1909 американські соціалісти прийняли рішення відзначати міжнародний жіночий день в останню неділю лютого.
У 1910 році Клара Цеткін ініціювала появу Міжнародного жіночого дня, коли жінки з усього світу можуть збиратися на мітинги і демонстрації, щоб привернути увагу громадськості до соціальних проблем і утискань, з якими вони стикаються щодня.
Лише в 1914 році Міжнародний жіночий день почали святкувати 8 березня, а в 1975 році ООН проголосив цей день Днем боротьби за жіночі права.
У далекому 1910 році американські соціалістки зустрілися з Розою Люксембург і Кларою Цеткін. Сталося це на Другій міжнародній конференції в Копенгагені. Там вони і вирішили, що будуть відзначати подібне свято. Правда, тоді воно називалося Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за економічне, соціальне і політичне рівноправ’я з чоловіками.
Але дату для свята обрали не відразу, вперше в європейських країнах Міжнародний жіночий день відзначили 19 березня 1911 року.
Ще одна версія походження свята: причиною його виникнення стали марші текстильниць США, які неодноразово виходили на вулиці Нью-Йорка, вимагаючи більшої зарплати і кращих умов праці для жінок.
За цією теорією, в 1910 році 8 Березня стало святом в Америці. Правда, чому було обрано саме 8 числа першого місяця весни – не пояснюється.
Ще одна цікава історія про те, чому саме 8 березня обрали датою жіночого свята: Клара Цеткін і Роза Люксембург вирішили, що цифра 8 найбільш нагадує жіночі форми. Тому й прийняли рішення призначити свято на 8 число.