Ви тут:
Культура Суспільство ТОП-новина Україна 

207 років з дня народження Тараса Шевченка: ТОП-10 фактів про українського Кобзаря

9 березня 2021 року виповнюється 207 років з дня народження українського письменника, класика української літератури, художника Тараса Шевченка.

Він народився у селі Моринці, нині Звенигородський район Черкаської області, у родині кріпаків. Про життя та його діяльність написано багато. Але в біографії письменника є факти, відомі далеко не всім.

Одним з таких фактів, є те, що освіта митця – два класи церковно-приходської школи, йдеться на сайті Черкаської РДА. Але це не завадило йому створити одну з найбільш популярних книг української класичної літератури – “Кобзар”, який перевидали понад 8 мільйонів разів. Багатьма своїми знаннями майбутній поет завдячує красуні Софії Григорівні Енгельгардт (дружині поміщика Павла Енгельгардта). Саме вона навчила Тараса польської і французької мови.

Читайте також: 9 і 10 березня відбудеться онлайн-марафон, присвячений Тарасу Шевченку

Головний доробок Великого Тараса – “Кобзар”. Проте мало хто знає, що у Шевченковій спадщині є і прозові твори, такі, як драма “Назар Стодоля”, і навіть повісті російською мовою. Щоправда, літературознавці погоджуються в думках, що написанні російською мовою на засланні повісті поступаються за мистецькою якістю віршованим творам. Можливо, тому вони так і не були надруковані за життя Кобзаря, йдеться на сайті pm-lntu.lutsk.ua.

До наших часів в оригіналах і частково в гравюрах на дереві і металі дійшло 835 картин Шевченка. Їх виконано олією, тушшю, аквареллю, свинцевим олівцем, сепією та в техніці офорта. Проте лише незначна частина художніх творів має авторські підписи, а дати створення – ще менша.

Селянське подвір’я, акварель, 1845 рік

В останній рік свого життя Тарас Шевченко власним коштом видав “Букварь южнорусскій”, за яким навчатися грамоті рідною мовою мали дорослі українці в недільних школах. Буквар містив азбуку з друкованими та прописними літерами, тексти для читання, цифри, таблицю множення, переспіви Псалмів Давидових та п’ять щоденних молитов. Однак, згодом Буквар був заборонений і вилучений з метою нерозповсюдження недільними школами.

Існує дві могили Тараса Шевченка: на Смоленському кладовищі в Петербурзі, місті, в якому він помер і був спочатку похований, та в Каневі. До Канева труну із тілом перевезли через два місяці після смерті поета, відповідно до його заповіту.

Читайте також: У Глобинській громаді оголосили конкурс на краще читання віршів Тараса Шевченка

Поезію Шевченка перекладено більше, ніж ста мовами світу. Серед них японська, корейська, арабська і міжнародна мова есперанто. Найбільше перекладів зроблено польською, англійською та російською.

Іменем Шевченка названо багато населених пунктів та географічних локацій по всій планеті. Наприклад, тільки в Україні  164 назви. Окрім того, на честь Кобзаря названа гірська вершина Північного Кавказу (висота 4200 м), морська протока в Аральському морі та навіть кратер на Меркурії, діаметр якого  137 кілометрів.

У світі встановлено 1384 пам’ятники Тарасу Шевченку, з них в Україні – 1256.  Інші монументи поета прикрашають міста в Бразилії, Китаї, Америці.   

Найбільший портрет Тараса Шевченка площею понад 500 м² намалювали в Харкові в жовтні 2014 року на стіні 17-поверхівки. Це графіті занесене до Книги рекордів України. Силует зображення малювали по ночах більше двох тижнів. На втілення задуму художників знадобилось близько 900 балонів аерозольної фарби. Для графіті творчою групою Kailas-V обрано портрет пензля Івана Крамського. Ширина готового малюнка становить 12 метрів, а висота – 43 метра.

У 2014-му році почерк Кобзаря було оцифровано як шрифт Kobzar KS. Основою для створення шрифту стало факсимільне видання рукописної збірки творів “Три літа”, що зберігається в архівах Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка. Шрифт створено до 200-річчя з дня народження поета.

 

Система Orphus