Ви тут:
Медицина Суспільство 

20 березня – Всесвітній день здоров’я ротової порожнини

20 березня відзначається Всесвітній день здоров’я ротової порожнини.

Лікар-стоматолог КНП « Кобеляцька ЦРЛ» Тамара Біба розповіла про профілактику захворювань ротової порожнини.

Якщо ви дбаєте про своє здоров’я, ведете активний спосіб життя, дотримуєтеся правильного харчування і оберігаєте свою душевну рівновагу, правильна гігієна порожнини рота також має бути частиною догляду за організмом. Догляд за здоров’ям ясен не вимагає багато часу і зусиль, але якщо цим не займатися, ясна можуть опинитися під загрозою розвитку гінгівіту.

Якщо не лікувати гінгівіт, він може розвинутися до найбільш серйозної і необоротної стадії – пародонтиту, що є основною причиною випадіння зубів у дорослих.

Найтвердіша речовина в людському тілі – зубна емаль. Зі шкільних років пам’ятаємо, як нам демонстрували вплив захворюваності зубів на весь організм. За поганого стану нервової, ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту більш активно руйнуються зуби та кісткова тканина, що оточує та утримує зуб. Водночас, велика кількість хворих зубів, вогнища запалення у тканинах навколо зуба стають причиною захворювань нирок, серця, печінки. Втрата зубів, а отже, жувальної ефективності, провокує загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.

Найважливішою задачею медичної просвіти є формування в людей потреби бути здоровими, вести здоровий спосіб життя, бути гармонійно розвинутими. Гігієнічне виховання повинно бути спрямоване на прищеплювання широким верствам населення навиків і звичок регулярно та правильно вести догляд за зубами.

Протягом життя через ротову порожнину проходить близько 70 тисяч літрів рідини, 10–15 тисяч кілограмів їжі, кілограми ліків, трильйон мікробів.

Хоч основна маса речовин, що поступають в організм, затримуються в порожнині рота при акті жування лише на декілька десятків секунд, тим не менш це спричиняє певну дію на її тканини та органи. Суть його може заключатися в розчиненні емалі зубів під впливом різних мінеральних і органічних кислот, хелатів їжі та напоїв, в дії на слизову оболонку порожнини рота хімічних і механічних подразників, різноманітних мікроорганізмів.

Нерівності рельєфу слизової оболонки, наявність міжзубних проміжків, а також зубоясенних кишень спричиняє утримання в порожнині рота залишків їжі та сприяє розмноженню мікроорганізмів. Протягом життя в порожнину рота людини надходить біля 30 тисяч літрів слини, в склад якої входять ферменти та інші біологічно активні речовини. Дія слини спрямована на розчинення та змивання залишків їжі та рідини. Слина чинить як позитивну (бактерицидну, ремінералізуючу, трофічну), так і негативну (підвищення проникності слизової оболонки, посилення міграції лейкоцитів) дію. Таким чином, у порожнині рота сучасної людини створюються сприятливі умови для активного розвитку мікроорганізмів, продукти життєдіяльності яких (токсини, ферменти, алергени) викликають патологічні процеси в тканинах пародонта та в емалі зубів. Деякі з продуктів життєдіяльності мікроорганізмів мають неприємний запах і тим самим обумовлюють поганий запах із рота.

У холодну пору року частота випадків загострення стоматологічних захворювань значно зростає. Через несвоєчасну санацію ротової порожнини, негативний холодовий фактор та часті інфекційні захворювання, усі хронічні захворювання зубів і тканин, що оточують зуб, мають тенденцію до прогресування. Тобто, хвороби, які мали безсимптомний перебіг і про існування яких пацієнт може навіть не здогадуватися, починають його турбувати та проявлятися у вигляді гострого болю, припухлості або різноманітних висипань на слизовій оболонці рота.

Інфекції порожнини рота можуть призвести до невеликих запальних процесів в організмі, які, в свою чергу, порушують здатність людського тіла обробляти цукор.Гігієна рота допоможе вам перебороти і багато респіраторних інфекцій. Дослідивши понад 200 пацієнтів у віці від 20 до 60 років, лікарі виявили, що пацієнти, які страждають від таких респіраторних захворювань, як бронхіт, пневмонія, інфекції верхніх дихальних шляхів, мають проблеми з зубами. Причина цього криється в тому, що бактерії, які викликають пародонтоз, утворюються у верхньому горлі. А вже звідти їх нескладно вдихнути в нижні дихальні шляхи, що може утруднити дихання і перерости в більш серйозні проблеми.
Якщо ви вагітні або ж вирішили стати мамою, варто з особливою увагою поставитися до свого здоров’я, у тому числі і здоров’я зубів. Через гормональні коливання, а також завдяки збільшенню циклування крові у вашому організмі ви, скоріш за все, помітите зміни у стані зубів і ясен.

Як зробити зуби здоровими?

Двічі на день треба чистити зуби зубною щіткою і пастою. Використовувати щітку рекомендують вранці після сніданку і ввечері після останнього прийому їжі. По мірі використання зубна щітка легко зношується, а тому незабаром вимагає заміни. І хоча термін придатності кожної конкретної зубної щітки залежить від багатьох факторів, міняти її слід в середньому кожні три місяці. Зверніть увагу, що після грипу, ангіни, ГРВІ змінити зубну щітку слід відразу ж. Оскільки зубна щітка з багатьма важкодоступними місцями порожнини рота впоратися не в змозі, необхідним доповненням стає зубна нитка. Користуватися нею слід після кожного прийому їжі і кожного чищення зубів.
Наліт із поверхні язика ви можете прибрати з допомогою зубної щітки, звичайної ложки або ж спеціально придбаного в аптеці скребка.

Не забувайте про зубний еліксир. Він попереджає утворення зубного нальоту і дезодорує порожнину рота. Використовувати зубний еліксир слід вже після того, як ви попрацювали з зубною щіткою, ниткою .

Не бійтеся стоматолога.

Ніхто не допоможе вам краще, ніж досвідчений лікар. Навідуватися до зубного лікаря слід регулярно, а не тільки в тих ситуаціях, коли зубний біль стає неможливо терпіти. Саме так ви зможете уникнути багатьох проблем із зубами. Не залишайте здоров’я своїх зубів на самоплив, доглядайте за ними, приділяйте цьому час і увагу.

Профілактика дитячих стоматологічних захворювань

На стадії, коли у дитини відбувається заміна молочних зубів постійними, зубний ряд у дитини змішаний. Ця стадія спостерігається у віці від 5 до 14 років. Найбільш високий ступінь ризику розвитку карієсу в дітей у віці від 6 до 12 років, оскільки зуби, що прорізалися, ще повністю не затверділи, дитина ще не зовсім добре навчилася їх чистити, а молочні зуби, вражені карієсом, є джерелом карієсогенних бактерій.

Батькам слід допомагати дітям цієї вікової групи правильно чистити зуби, нагадувати їм про необхідність цієї гігієнічної процедури перед сном. Дітям зі змішаним зубним рядом (у віці від 5 до 14 років) слід максимально уникати напоїв та їжі з вмістом цукру. Діти цієї вікової групи схильні до вищого ризику розвитку карієсу, тому відвідувати стоматолога потрібно регулярно. Як мінімум, раз на рік.

Система Orphus Поделиться на fb