Ви тут:
Суспільство 

Як правильно обрати насіння: поради фахівців

Назва підприємства-виробника, його місцезнаходження, культура, сорт (гібрид), рік урожаю, номер партії, схожість насіння, його чистота, вологість, походження, термін дії сертифіката – це не повний перелік, на що потрібно звернути увагу при купівлі насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів та садивного матеріалу.

Про це розповіли в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Для насіння та садивного матеріалу власного виробництва, дані про партію мають вказуватися в Сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння або в Сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу.

Варто знати, що строк чинності документів про результати аналізу посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці (ДСТУ 6006:2008).

Забороняється використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість. Власник повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння та садивного матеріалу зазначеним у відповідних документах. Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись за вимогою.

Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, відповідно до ДСТУ 6006:2008 зазначається: назва країни виробника, фірми, підприємця, товарний знак, юридична адреса пакування насіння, культура, сорт (гібрид), маса або кількість штук насіння в пакеті, номер партії, рік урожаю, схожість, документ про посівні якості насіння, коротка інформація про культуру (опис сорту, гібриду), поради щодо вирощування.

Важливо при розкриті пакування не пошкоджувати місце, на якому вказаний номер партії, а також зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар. За їх наявності можна пред’явити претензії до продавця у разі реалізації Вам неякісного насіння.

“Пам’ятайте – якісне насіння хороших сортів та гібридів дешевим не буває, а нас, в більшості випадків, підводить бажання заощадити. Документами, які регламентують вимоги до насіння овочевих та баштанних культур, є: ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови» та ДСТУ 7160:2010 «Насіння овочевих, баштанних, кормових і пряно-ароматичних культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови»”, – наголосили фахівці Служби.

Згідно статті 18 Закону України «Про насіння і садивний матеріал», суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, на сьогоднішній день є: ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції», ТОВ “Агросерт” та ТОВ «Агролабтест».

Законом України «Про насіння та садивний матеріал» передбачено, що особи, які винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно із законом.

Фото: agrarii-razom

Система Orphus