Ви тут:
Суспільство 

Вчені розробили двосторонню плоску проєкцію, яка дозволяє зменшити викривлення на картах

Троє вчених розробили новий спосіб представити нашу сферичну планету у вигляді плоского зображення.

Як повідомляє ITC.ua, для цього пропонується скористатися проєкція нового класу, яка включає друк карти у вигляді двостороннього кола. Двосторонні проєкції Готта припускають поділ глобуса на дві частини і друк окремих півкуль на різних сторонах. Вона є розробкою Дж. Річарда Готта, Роберта Вандербей і Девіда Голдберга з університетів Прінстона і Дрекселя.

Хоча тривимірні глобуси є найбільш точним способом представлення топології поверхні Землі, як правило, набагато зручніше використовувати двомірне подання. Існує безліч способів перетворення цієї 3D-форми у 2D, які називаються картографічними проєкціями, але жоден з них не є ідеальним, і вони призводять до спотворень.

Мабуть, найвідоміша проєкція – це проєкція Меркатора. Її використовує компанія Google в сервісі Maps для карт місцевості. Але вона призводить до значних спотворень поблизу північного і південного полюсів. Варіант проєкції Winkel Tripel для побудови карт світу використовують в National Geographic, але він розділяє Тихий океан на дві частини.

У 2007 році Голдберг і Готт розробили систему для оцінки точності плоских карт, в якій чим ближче оцінка до нуля, тим карта точніше. Наприклад, глобус отримає ідеальний нуль. За їхніми розрахунками, проєкція Меркатора отримала 8,296 бала, а проєкція Winkel Tripel – 4,563 бала. Разом з тим, їх власна двостороння проєкція отримала оцінку 0,881 бала, що говорить про її високу точність.

Вчені говорять, що їх двостороння плоска карта насправді більше схожа на глобус Землі, ніж інші плоскі карти, тому що не можна бачити обидві сторони одночасно. При цьому таку карту можна включити в журнал у якості додаткового аркуша. Або ж її надрукувати на картоні або пластиці та зберігати в коробках.

Система Orphus