Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

В кожній області працює потужна епідслужба, – Кузін про боротьбу з COVID-19

9 лютого в. о. генерального директора Центру громадського здоров’я Ігор Кузін виступив на панелі «Регіони проти вірусу» в рамках Всеукраїнського форуму «Україна 30. Коронавірус: виклики і відповіді».

У рамках панелі спікери обговорили наскільки регіони готові до вакцинації, як налагоджується співпраця на національному рівні, а також плани на 2021 рік та боротьбу з недовірою до вакцини. Про це йдеться на сайті Центру громадського здоров’я.

У своєму виступі Ігор Кузін наголосив, що будь-які національні ініціативи мають знаходити адекватну підтримку і відображення на рівні кожної області.

«Уся відповідь країни на пандемію базувалася на тому, що відбувалося на місцях. Будь-яка координація національного рівня була спрямована на допомогу практикам у полях, лікарнях, школах, адміністраціях, управліннях. Завдяки ефективній роботі на рівні областей вдалося не лише перепрофілювати ліжковий фонд, а й налаштувати маршрути пацієнтів так, щоби надавати медичну допомогу швидко і якісно».

У березні 2020 року Україна зіткнулася із розбалансованістю системи: медичні працівники потребували чітких інструкцій та стандартів лікування. Додаткові виклики спровокувала розбалансованість системи епіднагляду через тривалий процес реформи.

Завдяки консолідації зусиль у доволі швидкі терміни вдалося розробити спільний план дій та механізми реагування, посилити лабораторну спроможність, провести навчання фахівців. Зокрема, Центр громадського здоров’я підготував першу когорту польових епідеміологів, а також запустив 16 онлайн-курсів, більшість із яких були спрямовані саме на боротьбу з COVID-19, їх успішно завершили 40 тисяч медичних працівників. Питання інфекційного контролю перейшло з теоретичної площини до практичної необхідності.

«Сьогодні ж на рівні кожної області працює потужна епідслужба. Про цю службу мало говорять, бо робота лікаря-епідеміолога спрямована на профілактику, а це доволі важко оцінити скільки людей не захворіло і скільком смертям вдалося запобігти», — говорить Ігор Кузін.

У майбутньому ці регіональні епідслужби стануть ядром для повноцінних Центрів контролю та профілактики захворювань із потужною базою для реагування. Це передбачено в законопроєкті № 4142 «Про систему громадського здоров’я», який парламент прийняв у першому читанні за основу.

Наразі регіони активно готуються до вакцинальної кампанії. Створено робочі групи, які мають відповідати на питання щодо підготовки планового щеплення проти COVID-19. Проведено інвентаризацію холодильного обладнання, розроблено маршрути й логістику. ЦГЗ та ВООЗ проводять навчання для регіональних координаторів, де детально розбирають усі аспекти національного плану, етапи розгортання вакцинації в Україні, проводять практичну підготовку з мікропланування кампанії на регіональному рівні.

Система Orphus