Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

В яких випадках та який саме тест на COVID-19 портібно робити: роз’яснення

Алгоритм тестування на COVID-19 на первинній ланці дещо змінився. Тепер лікар може призначити тест на коронавірус пацієнту не лише з симптомами COVID-19 та пневмонії, а й з ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції.

Про це повідомили у Національній службі здоров’я.

Також до пакету первинної медичної допомоги додано тестування методом експрес-діагностики – швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2.

“Часто пацієнти не розуміють, в яких випадках який саме тест потрібно робити”, – зазначають у НСЗУ.

Ось п’ять речей, які ви маєте знати:

 • Необхідність або доцільність будь-якого аналізу, швидкого тесту, ПЛР-тесту визначає не пацієнт, а його сімейний лікар, терапевт або педіатр.
  Зверніть увагу, що медичні працівники виїжджають додому до тих пацієнтів, які самостійно не можуть дістатися до амбулаторіі чи іншого пункту тестування. Вдома чи за місцем надання послуги, пацієнту, який має направлення, зроблять відбір зразків матеріалів для швидкого тестування на антиген SARS-CoV-2 або для ПЛР. Це – незалежно від наявності декларації про вибір лікаря, який надає ПМД.
 • Скринінгове дослідження на визначення антигену SARS-CoV-2 проводять пацієнтам:
  – з підозрою на COVID-19;
  – з ознаками інших ГРВІ;
  – з ознаками пневмонії;
  – які підлягають плановій госпіталізації;
  – які були у тісному контакті з хворим на COVID-19. 
 • Коли результат експрес-тесту потребує підтвердження ПЛР 
 • Якщо швидкий тест показав позитивний результат:

результат швидкого тесту має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту. У тому випадку, коли лікар не діагностує підозру або ймовірний COVID-19 у пацієнта за симптомами;

результат швидкого тесту не має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту. У тому випадку, коли лікар бачить, що пацієнт відповідає визначенню підозрілого або ймовірного випадка захворювання на COVID-19.

Якщо швидкий тест показав негативний результат, то лікар призначить ПЛР-тест у випадку, коли пацієнт має симптоми підозрілого або ймовірного випадків на COVID-19.
Які сами симптоми свідчать про підозру або ймовірний COVID-19 у пацієнта можна прочитати у Стандарті медичної допомоги “Коронавірусна хвороба (COVID-19)”.

 • Кому обов’язково робити ПЛР-тест:
  – пацієнтам, які відповідають визначенню підозрілого, ймовірного випадку захворювання на COVID-19, з ознаками ГРВІ, вірусної пневмонії, яким не проводився скринінговий швидкий тест та/або тест методом ІФА;
  – пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
  – контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.
 • Якщо центр надання первинної медичної допомоги має можливість, то пацієнту зі встановленим діагнозом ГРВІ чи негоспітальною пневмонією зроблять швидкий тест безпосередньо в амбулаторії. Його результати можна отримати через 15 хвилин після тестування. При відсутності такої можливості лікар скерує пацієнта на ПЛР-тест.
Система Orphus