Ви тут:
Екологія Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

У Сенчанській громаді створюють екологічний профіль громади

10 лютого у Сенчанській сільській раді відбулось засідання Робочої групи з розробки Стратегії Сенчанської ТГ, присвячене розробці екологічного профілю громади як складової частини соціально-економічного аналізу для оновлення Стратегії Сенчанської громади.

На засіданні були представлені результати аналізу виконання екологічних заходів Сенчанської ОТГ за попередній період (2018-2020 роки), результати екологічного опитування мешканців громади, обговорено ключові екологічні питання, розглянуто технічне завдання для проведення досліджень проб ґрунту, води та повітря на території громади.

Участь взяли Сенчаська сільська голова Наталія Сліпухова, фахівці виконавчого комітету сільської ради, старости, екологічні активісти громади, представники проєкту «Впровадження екологічних заходів Стратегії Сенчанської ОТГ» Вадим Штефан і Олександр Лісняк.

Основним джерелом фінансування екологічних заходів у Сенчанській громаді за попередній період стали кошти місцевого бюджету та  співфінансування з обласного бюджету, кошти інфраструктурної субвенції для ОТГ з державного бюджету. Основними напрямками екологічних заходів стали боротьба із несанкціонованими сміттєзвалищами, поліпшення доступу мешканців до питної води, проведення дослідження екологічного стану. Джерелами співфінансування проєктів стало зростання рентних платежів у бюджеті Сенчанської ТГ.

За результатами обговорення учасники прийшли до висновку про першочергову необхідність актуалізації даних екологічного моніторингу Сенчанської ТГ для території  всіх її старостатів. Для цього на території громади фахівці-екологи спільного з активними мешканцями та керівництвом ТГ запланували обрати контрольні точки для відбору проб. Проведення експертизи буде здійснено з настанням стійкої «плюсової» температури та повного танення сніжного покриву.

Протягом січня-лютого  2021 року понад 450 мешканців територіальної громади взяли участь в екологічному опитуванні. Питання стосувалися оцінки рівня поінформованості мешканців про  екологічний стан у громаді, шляхи його поліпшення та способи активізації мешканців громади для вирішення окремих питань у цьому напрямку.  Згідно представлених даних, більшість мешканців громади готова долучатися до реалізації різних екологічних ініціатив, відповідальними за екологічний стан жителі громади вважають керівництво  сільської ради, а  основними забруднювачами – підприємства добувної промисловості. Опитування показало, що мешканці громади впевнені у своїй обізнаності щодо екологічних питань і навчання їм не потрібне. Вчити треба виключно представників сільської ради. Під час обговорення цього питання місцеві активісти розповіли про їх  досвід актуалізації питання на обласному та національному рівні.

Експерт-еколог Олександр Лісняк  звернув увагу присутніх на використанні правових механізмів, які надає українське законодавство громадам та їх мешканцям у досягненні компромісу з видобувними компаніями у діалозі «бізнес-влада-громада».  Олександр Лісняк  вказав на окремі помилки мешканців у використанні саме правових механізмів. 18 грудня 2017 року вступив в силу Закон України “Про оцінку впливу на довкілля” № 2059-19 від 23 травня 2017 року. Цей закон запровадив перевірений багатолітнім досвідом механізм врахування екологічних міркувань під час прийняття таких важливих рішень під час розміщення та території громад  об’єктів з підвищеним екологічним ризиком. Однією із визначальних рис процедури оцінки впливу на довкілля є раннє і широке залучення громадськості до цього адміністративного процесу. Експерт наголосив на запровадженні громадського моніторингу інформаційного простору щодо  вчасного виявлення повідомлень про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля. Це дасть змогу швидко, фахово і аргументовано включитися у процес прийняття інвестиційних рішень та реально впливати на умови прийняття інвестиційних рішень добувними підприємствами, а значить і на поліпшення екологічного стану громади.

«Із сьогоднішньої тригодинної дискусії ми можемо зробити висновок, що планування сталого розвитку громади на основі поєднання прогресу трьох основних складових – екології, економіки і стійкої соціальної сфери громади може відбуватися тільки шляхом активного долучення всіх мешканців громади. Важливим питанням є підвищення екологічної правосвідомості громадян» – зазначив керівник проєкту «Впровадження екологічних заходів Стратегії Сенчанської ОТГ» Вадим Штефан.

Наступними кроками проєкту стане серія польових досліджень екологічного стану громади для актуалізації екологічного профілю громади, напрацювання конкретних заходів та проєктних ідей для оновлення Стратегії Сенчанської ОТГ.

Захід відбувся у рамках проєкту «Впровадження екологічних заходів Стратегії Сенчанської ОТГ» , що здійснюється Аналітичним Центром «Бюро економічних та соціальних досліджень» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу

Система Orphus Поделиться на fb