У Полтавській облраді обговорили обласні програми енергоефективності, ОСББ та “Питна вода Полтавщини”
18 лютого у Полтавській облраді депутати, заступники голови, керівники профільних департаментів обговорили питання порядку денного комісії з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження, будівництва та зв’язку. Втім, відтермінувати чи погодити питання не змогли через відсутність кворуму.
Питання порядку денного стосувались виконання Програми енергоефективності Полтавської області на 2018-2020 роки, підтримки ОСББ, обласної програми “Питна вода Полтавщини” та продовження дії останніх двох до 2021 року включно.
“У 2018 році була затверджена Програма енергоефективності Полтавської області. Метою Програми було підвищення енергоефективності в бюджетній сфері, оптимізація структури споживання паливно-енергетичних ресурсів, збільшення частки відновлюваних джерел енергії. На жаль, за весь термін Програма жодного разу не фінансувалась. Тому пропонуємо її закрити. Плануємо зібрати фахівців і розробити нову програму, щоб вона була більш дієвою і мала фінансовий ресурс для подальшого виконання”, – зазначив начальник управління житлово-комунального господарства Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської ОДА Едуард Рева.
Найбільшою проблемою в енергоефективності називають втрати тепла при споживанні у житлових будинках.
“Майже 50% тепла втрачаються через вікна, підвали, горища тощо. На початковому етапі треба досягти оптимального споживання тепла у бюджетних закладах та житловому секторі. Від того, скільки споживають тепла, визначають потребу у мережах, їх протяжності. І від цього розраховуються потужності котелень”, – пояснив Едуард Рева.
Обласну програму підтримки ОСББ та житлово-будівельних кооперативів на 2015-2020 роки планують продовжити на наступні 5 років.
“Ця програма була трирівнева – на державному, регіональному та місцевому рівнях. Бюджет програми складав близько 11 млн. Але фактично було профінансовано тільки 8 млн з обласного бюджету. Наприкінці року не вдалось повністю погасити всі заборгованості. На 1 січня 2021 року залишилась заборгованість у розмірі 2 млн 222 тис. 690 грн. Пропонуємо продовжити програму на рік, щоб ми змогли погасити заборгованість за минулий рік”, – розповів Едуард Рева.
Голова ОСББ “Пушкіна — 116” Людмила Болотіна озвучила колективне звернення голів ОСББ Полтави щодо необхідності продовження терміну дії програми на тих же умовах, але на 5 років, важливості своєчасного надходження коштів з обласного бюджету для відшкодування відсоткових ставок по теплих кредитах. Учасники засідання підтримали пропозицію Людмили Болотіної про ініціювання спільної наради голів ОСББ та представників банків-партнерів Програми для пошуку шляхів зниження чинних відсоткових ставок за кредитами.
“Ми дали зобов’язання перед людьми, що фінансуватимемо. Люди повірили. Але такими діями — несплатою тощо — породжуємо недовіру у людей. Моя пропозиція: програму будемо продовжувати на 5 років”, – зазначив голова комісії Іван Сидоренко.
Щодо обласної програми “Питна вода Полтавщини”, то її планують продовжити на наступні 5 років. Крім того, дофінансувати на облаштування свердловин та проведення моніторингу питного водопостачання у громадах.
“До 2015 року ця програма не фінансувалась. Передбачалось 8 напрямків — упорядкування санітарної охорони джерел, впровадження станцій очищення питної води, будівництво й реконструкція каналізаційно-очисних споруд тощо. З 2015 року розпочалось фінансування. Було здійснено будівництво нових свердловин та реконструкція існуючих, встановлення станцій очистки води у закладах освіти та охорони здоров’я. Так сталось, що з самого початку не був проведений моніторинг ситуації по питному водопостачанню. Тому зараз ми не маємо стану водного господарства в селах”, – розповів Едуард Рева.
На моніторинг питного водопостачання передбачається дофінансування у розмірі 10 тисяч грн, а на облаштування свердловин — 9800 грн.
Також обговорили виконання цільової Програми створення та ведення містобудівного кадастру Полтавської області на 2019-2020 роки та план роботи комісії на 2021 рік.