Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтавській громаді вшанували пам’ять літописця Самійла Величка

З нагоди 351-річниці від дня народження видатного козацького літописця Самійла Величка відбулися урочистості біля пам’ятного знаку, що знаходиться на меморіальному комплексі українського козацтва у селі Жуки Полтавської громади.

Про це повідомили у на фейсбук-сторінці “Мандруймо Полтавщиною”.

Читайте також: “Самійло Величко: нове відкриття української історії: показали документальне відео про уродженця Полтавщини

Самійло Васильович Величко – автор наймонументальнішого твору вітчизняної істо­рично-мемуарної прози XVII-XVIII століття. Це перший систематичний виклад історії української козацької держави.

Відомостей про його життя та діяльність збереглось небагато. Він народився на Полтавщині в козацькій родині. Навчався, швидше за все, у Києво-Могилянській академії, де оволодів німецькою, польською, латинською мовами. У 1690 році став канцеляристом у генерального військового писаря Василя Кочубея. Близько 1704 року перейшов на службу до Генеральної військової канцелярії, де мав доступ до багатьох секретних документів уряду гетьмана Івана Мазепи.

Як прибічник В. Кочубея, у 1708 pоці Cамійла Величка усунули з посади й ув’язненили. У тюрмі він про­був довго, припускають, що його звільнили аж у 1715 році. Відтоді оселився в маєтку Кочубеїв у селі Диканьці, а потім у селі Жуках під Полтавою, де вчителював і писав літопис, а пізніше перекладав з німецької збір­ник “Космографія” (1728). Людина освічена, він мав власну бібліотеку, зібрав колекцію документів, які використовував у літописній праці.

Результатом багаторічних зусиль стала 4-томна робота, далеко ширша, ніж літопис у його тради­ційному розумінні. Це й хроніка, і художній, і публіцистичний твір, збірник автентичних документів та сти­лізацій під них і, окрім того, антологія художніх творів різних авторів. Написана книжною українською мо­вою праця Самійла Величка має бароковий, героїчний, іноді ораторський стиль викладу. Вона розкриває па­нораму української дійсності за період 1647-1700 pоки, міжнародне становище та дипломатичні зв’язки України, детально відтворює як ключові, так і другорядні історичні події.

Могила Самійла Величка до нашого часу не збереглася. Та в центрі села Жуки Тахтаулівської сільради Полтавського району, на ймовірному місці поховання у 1995 році встановлено пам’ятний знак (архітектори В. Вольвач, Б. Золотницький), який символізує останнє пристанище славного історика козаччини.

Система Orphus