Ви тут:

Тепловий насос з повітряним джерелом – переваги, види, можливості

Підбираючи можливості для опалення будинку, багато хто займається пошуками оптимальних рішень, зупиняючи свій вибір на тепловому насосі. На сьогодні, це найсучасніший і високопродуктивний пристрій, який не тільки опалює будинок, але і гріє воду, а в спеку охолоджує повітря.

Основну частину енергії, (а це близько 75%), яка потрібна для обігріву будинку, повітряний тепловий насос бере з зовнішнього повітря, і тільки відсотки, що залишилися споживачеві доведеться заплатити за використання електроенергії. І це суттєво нижче і набагато економічніше, ніж застосування газового і електричного обігрівача.

Тепловий насос з повітряним джерелом відрізняється простотою експлуатації і монтажу, не вимагає регулярного обслуговування і великих витрат на установку, швидко окупається. Шириться популярність теплових насосів і завдяки їх екологічній безпеці, оскільки низькопотенційне тепло видобувається і перетворюється з безкоштовного, доступного і природного джерела енергії (землі, повітря, водойм). Забираючи тепло із зовнішнього повітря, тепловий насос збільшує його температуру і розподіляє по дому для гарячого водопостачання та опалення.

Як функціонує повітряний тепловий насос

За своєю будовою і технічними характеристикам тепловий насос з повітряним джерелом схожий з кондиціонером або холодильником. Тільки на відміну від побутових приладів працює в зворотну сторону. Його основними елементами є: випарник, компресор, холодоагент, розширювальний клапан і конденсатор. Алгоритм роботи теплового насоса з повітряним джерелом виглядає так:

 • В будь-який, навіть в зимовий холодний час повітря має низькопотенційну енергію. Чим тепліше на вулиці, тим енергоефективніше функціонує агрегат. Але і при -20 градусах повітряний тепловий насос для опалення буде зігрівати приміщення, витягуючи певну кількість тепла із зовнішнього повітря за допомогою встановленого поза будівлею зовнішнього блоку.
 • Повітря через змійовик з випарником потрапляє в контур, де циркулює контрагент.
 • Фреон випаровується і переходить в газ, поглинаючи і нагріваючи ту кількість енергії, яку вдалося витягти з прохолодного зовнішнього повітря.
 • У вигляді газу холодоагент надходить у компресор, де високий тиск створює умови для його перетворення в рідину.
 • Розігрітий холодоагент відправляється в блок конденсатора, віддаючи все отримане тепло, яке надходить в радіатори, системи гарячого водопостачання і теплі підлоги.
 • Перейшов знову в рідкий стан фреон повертається у випарник по замкнутому контуру.

Які є види теплових насосів з повітряним джерелом

Теплові насоси для опалення, що перетворюють енергію з такого джерела тепла як зовнішнє повітря, діляться на два різновиди.

 • Тепловий насос «повітря-вода», який може оснащуватися як вбудованими баками, так і окремо стоячими бойлерами. Поглинаючи тепло з зовнішнього повітря, пристрій передає його в опалювальну систему і гаряче водопостачання. Вода нагрівається через теплообмінник, що нагадує звичайний котел. Для збільшення продуктивності, яка зменшується при температурі повітря нижче 15 градусів морозу, в водяний контур передбачена установка додаткових електронагрівальних приладів. Повітряний тепловий насос може застосовуватися для нагріву житлових і виробничих приміщень як єдина система опалення, або в комбінації зі стандартними котлами.
 • Агрегати «повітря-повітря» забирають з навколишнього середовища і передають енергію всередину приміщення через блоки фанкойлів. Принцип дії і особливості пристрою теплового насоса з повітряним джерелом аналогічні роботі кондиціонера. Тільки прилад спроектований на опалення для використання в холодну пору року, створюючи в приміщенні комфортний мікроклімат.

Переваги повітряних теплових насосів

 • Можуть застосовуватися де завгодно, завдяки загальнодоступності джерела тепла – зовнішнього повітря. Теплові насоси з повітряним джерелом встановлюють в квартири і приватні будинки, адміністративні та офісні будівлі, виробничі приміщення, пансіонати, готелі, лікувальні та освітні установи.
 • Доступна вартість устаткування, установки і монтажу.
 • Виконують відразу кілька функцій – на обігрів води, повітря в приміщенні, і в якості кондиціонера.
 • Екологічна чистота.
 • Низький рівень споживання енергії та швидка окупність.
 • Безшумна робота, компактність, відсутність неприємних запахів.
 • Безпека експлуатації, довговічність конструкції.

З мінусів можна назвати лише те, що при дуже холодному зовнішньому повітрі, агрегат буде споживати більше електроенергії, і в рідкісних випадках може знадобитися застосування додаткових опалювальних приладів.

В яких випадках ефективні повітряні теплові насоси

Теплові насоси підійдуть тим, хто віддає перевагу комфорту, максимальній функціональності, довгостроковій продуктивності і мінімальним експлуатаційним витратам. Для більшості приватних і промислових об’єктів установка теплового насоса для опалення приміщення стане вірним і доцільним рішенням. І неважливо, споруда це нової системи, або модернізована стара, чи є в будинку утеплені підлоги або використовуються радіатори. Вибираючи модель агрегату, орієнтуйтеся на його функції, наявність опалювальної системи і додаткових джерел тепла, бажані обсяги гарячої води, характеристики будівлі.

Особливості обслуговування, витрати і економія

Теплові насоси не вимагають специфічного і регулярного профілактичного обслуговування. Тому особливих витрат при грамотній експлуатації не передбачається, крім звичайно оплати електроенергії. Але в порівнянні з альтернативними способами опалення, теплові насоси споживають електрики в рази менше. Вартість і монтаж обладнання залежать від мети використання агрегату, його моделі і виробника.

Система Orphus