Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

“Полтававодоканал”: структура тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення

Послуги з централізованого водопостачання мешканцям та підприємствам Полтави, а також Карлівки, Шишак, Опішні Зіньківського району та Стасів Диканського надає КП ПОР «Полтававодоканал». Послуги з централізованого водовідведення від «Полтававодоканалу» отримують мешканці та підприємства ще й Машівки, Кобеляк, Котельви та Нових Санжар.

На виконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2499 від 16.12.2020 року «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16.06. 2016 року № 1141» з 1 січня 2021 року КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» застосовує новий розмір тарифів для всіх споживачів, окрім АТ «Українська залізниця»:

– 15,876 грн. за м³ (з ПДВ) на централізоване водопостачання;

– 16,728 грн. за м³ (з ПДВ) на централізоване водовідведення.

Разом – 32,604 грн.

Тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення формуються на підставі та згідно з вимогами Процедури встановлення тарифів, затвердженої Постановою НКРЕКП № 364 від 26.03.2016 року та Порядку формування тарифів, затвердженого Постановою № 302 від 10.03.2016. Згідно з ним, підприємство надає розрахунки тарифів зі всіма підтверджуючими матеріалами до НКРЕКП до 1 червня поточного року на наступний.

Тариф на водопостачання та водовідведення формується з витрат на електричну енергію, оплату праці, ЄСВ, податки, реагенти, пально-мастильні матеріали, витрат на ремонт та амортизаційні відрахування тощо.

У сегментах діаграм «Решта» закладені витрати на перекачку стічних вод, централізоване теплопостачання, орендну плату за землю, техобслуговування та діагностику основних засобів, оренду майна, аудиторські послуги, охорону виробничих об’єктів та пожежний нагляд, обов`язкове страхування, профілактичні та медичні огляди працівників, спецодяг та спецвзуття, засоби індивідуального захисту, користування технологічними мережами, фіксований платіж за послуги оператору ринку електроенергетики. Останній складає 20,9 тис. грн у тарифі на централізоване водопостачання та 18,3 тис грн – на централізоване водовідведення.

І цей сегмент у тарифоутворенні, як і ті, що вказані вище, – обов’язковий, адже з 1 червня 2019 року КП ПОР «Полтававодоканал» стало учасником на ринку електроенергетики, що дозволило придбавати електричну енергію за
нижчим тарифом. Внаслідок цього у 2020 році підприємство отримало економію, яка за мінімальним підрахунком склала 2,2 млн.грн. (у порівнянні з тими умовами, за якими б КП ПОР «Полтававодоканал» купувало б електроенергію до виходу на ринок).

Впроваджені енергоощадні заходи на підприємстві дозволили скоротити фактичні питомі витрати електроенергії у порівнянні з нормативними у водопостачанні на 7% та у водовідведенні на 5%.

Боргу за поточне споживання електроенергії підприємство не має і поступово займається погашенням боргу минулих років – за 2020 рік така заборгованість була зменшена на 117,6 тис. грн. Обсяг заборгованості Держави перед підприємством на покриття різниці в тарифах – 223,6 млн.грн.

Отримання з державного бюджету таких трансфертів дозволило б повністю погасити заборгованість підприємства перед енергопостачальною компанією та списати штрафи та пені, нараховані на електроенергію, спожиту ще в 2012-2016 роках.

А от із дебіторською заборгованістю підприємства ситуація непроста. Однак, хоч робота із боржниками була дуже ускладнена через введення в країні карантину, за рік дебіторську заборгованість вдалося скоротити на 4 млн.грн. У 2020 році до суду було подано 487 позовів на суму 19,2 млн.грн. щодо відшкодування заборгованості споживачів за надані послуги, з них задоволено 174 на суму 14,6 млн.грн.

Щодо кредиторської заборгованості, то станом на початок 2021 року заборгованості перед державними фондами соціального страхування, перед працівниками по виплаті заробітної плати на КП ПОР «Полтававодоканал» немає.

Довідка. Система водопостачання та водовідведення – це комплекс інженерних мереж і споруд, які забезпечують безперебійне водопостачання мешканців та підприємств міста, відведення господарсько-побутових, виробничих стоків та їх очистку. Джерелом господарсько-питного водопостачання у Полтаві є артезіанські води сеноман-нижньокрейдяного горизонту, який залягає на глибині 400–800м.

Система Orphus