Ви тут:
Суспільство 

58 років тому у Києві намагалися змусити владу надали українській мові статусу державної

11 лютого 1963 року у Києві почалася республіканська конференція з питань культури української мови, на якій зачитали 27 доповідей.

Як повідомляє Gkpress, На форумі засудили абсурдну теорію про двомовність нації. Учасники зійшлися на тому, що в кожного народу є тільки одна рідна мова, в українського – українська. Адже в програмі КПРС зазначено, що «російська мова стала спільною мовою міжнаціонального єднання, співробітництва всіх народів СРСР», а не рідною мовою інших народів.

Присутні на конференції схвалили пропозицію порушити клопотання перед ЦК КПУ й урядом України, щоб:
1. У всіх вищих і середніх спеціальних школах, ремісничих училищах та курсах вести навчання українською мовою. Підручники для всіх навчальних закладів видавати українською мовою. У всіх дошкільних установах (незалежно на чиї кошти вони утримуються), де є діти українського населення, виховання проводити українською мовою.
2. У всіх установах і підприємствах, на залізниці та інших видах транспорту, в торгівлі всі справи вести українською мовою.
3. Академія наук, інститути, видавництва писали та видавали наукові твори здебільшого українською мовою.
4. Кіностудії творили художні й наукові кінофільми тільки українською мовою, а фільми виробництва інших республік перекладалися українською мовою…
Запропоновано також, щоб у республіках Радянського Союзу, де живе українське населення, відкрити загальноосвітні школи з українською мовою навчання.
Одразу після закінчення конференції влада зробила все можливе, щоб не допустити повторення подібних заходів, особливо «активних» українців звільняли з роботи та переслідували.

Система Orphus