Ви тут:
Прес-релізи Суспільство Україна 

З 1 січня уряд повинен публікувати нові контракти у видобувній галузі

1 січня 2021 року стало переломним моментом у тривалій кампанії за публікацію контрактів на видобуток нафти, газу і у гірничовидобувній промисловості, щоб громадяни могли дізнаватися їхні деталі.

Починаючи з 1 січня уряди 55 країн, які є членами Ініціативи прозорості у видобувних галузях (ІПВГ) — глобального стандарту належного управління видобувними ресурсами, — включаючи Україну, повинні публікувати всі нові або переглянуті контракти з видобувними компаніями.

«Публікуй, що платиш» запускає нову кампанію, щоб забезпечити публікацію всіх контрактів, у тому числі і тих, що не підпадають під дію правил ІПВГ.

Контракти на видобуток корисних копалин є суспільно важливими документами, що визначають умови видобутку нафти, газу і мінералів, в тому числі порядок розподілу доходів між країнами і компаніями. Громадяни повинні знати, в чому суть цих умов, щоб вони могли залучати компанії та уряди до відповідальності.

— Україна вже досягла часткового успіху, коли законодавчо закріпила відкриття суттєвих частин контрактів. Уже зараз громади і журналісти мають право, наприклад, вимагати відкриття важливої інформації з підписаних нещодавно УРП , — сказала президент DiXi Group і голова Глобальної ради PWYP Олена Павленко. — Разом із тим, стандарт ІПВГ вимагає повного відкриття контрактів — і ми розраховуємо, що парламент прийме відповідний законопроект, який зараз знаходиться на розгляді.

Вимога публікувати нові та переглянуті контракти введена у Стандарт ІПВГ ще 2019 року. Це переломний в кампанії за відкритість і підзвітність у видобувному секторі. Забезпечення практичної реалізації цього буде в центрі інформаційно-агітаційної діяльності Асоціації «ЕнергоТранспарентність» у 2021 році.

Однак це правило не поширюється на контракти, що вже вступили в силу до 2021 року. Тому незліченна кількість контрактів між урядом та компаніями залишаються непублічними. Для усунення цих прогалин «Публікуй, що платиш» запустила глобальну кампанію із закликом до урядів публічно розкривати невідредаговані версії всіх контрактів на видобуток корисних копалин, включаючи додатки та поправки. Члени Асоціації також беруть участь у забезпеченні своєчасного виконання вимог ІПВГ.

Оскільки фінансові збитки від пандемії Covid-19 носять відчутний характер, це ймовірно стане ще актуальніше: компанії можуть переглянути свої контракти з меншими гарантіями і меншими вигодами для місцевих громад. Прозорість контрактів може стати виключно важливим інструментом проти цього.

Довідково. Асоціація «ЕнергоТранспарентність» зареєстрована 2019 року, щоб просувати міжнародний стандарт Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI) в Україні на рівні громадськості та у видобувних регіонах. Основна мета діяльності Асоціації — об’єднання зусиль громадянського суспільства для співпраці з органами влади та видобувними компаніями задля ефективного управління природними ресурсами та збереження навколишнього середовища. До Асоціації на сьогодні входить дев’ять інститутів громадянського суспільства, що представляють шість видобувних регіонів України. Асоціацію утворено для сприяння участі громадськості у формуванні багатосторонньої групи зацікавлених осіб із питань впровадження ІПВГ в Україні.

Катерина Тарасова

Система Orphus Поделиться на fb