Як обробляти зрізи оверлоком
Оверлоком називають спеціальну швейну машину, яка використовується для обробки зрізів різних тканин. Це професійна техніка, яка часто зустрічається в арсеналі досвідченого швейного майстра.
Щоб навчитися працювати з оверлоком, не потрібно мати спеціальну освіту і досвід, навіть новачки можуть впоратися з такою технікою. Однак, як показує практика, при роботі з машинкою можуть виникнути проблеми. Нижче ми обговоримо основні моменти, які хвилюють більшість початківців майстрів:
- як використовувати оверлок для обробки складних зрізів;
- які голки підійдуть до цієї машинці.
Навіщо потрібен оверлок
Зазвичай такий пристрій багатофункціональний, тобто може:
- швидко обрізати нитки і зайву тканину;
- зшивати елементи майбутнього виробу;
- обробляти край тканини.
Шов стандартної швейної машинки можна порівнювати з оверлоком. Стібок, який робить професійна техніка, дозволяє отримати фабричний виріб з тканини – знайти відміну практично неможливо. Крім того, машинка виручає, коли потрібно працювати з “проблемними” тканинами – легко згортаються і осипалися. Пристрій впорається з обробкою внутрішніх або зовнішніх кутів, наприклад, при виготовленні штор, воланів або хусток. Якщо ви плануєте купувати таку техніку вперше, для початку можна ознайомитися з особливостями її роботи в різних стандартних довідниках, наприклад, на wikipedia.org, і вивчити технічну інформацію великих виробників.
Як правильно обметувати круглі елементи
Для акуратного обметуванням круглих деталей тканини головне рухатися поступово. Рекомендується дотримуватися такого порядку роботи:
- Помістіть тканину до голки і опустіть лапку.
- Увімкніть пристрій, зробіть коротку рядок.
- Поверніть тканину, попередньо піднявши лапку.
- Знову зробіть коротку рядок і поверніть матеріал.
Коли пересунеться до краю, продовжуйте шити на реверсі, закріпивши шов на 1 см, потім зупиніть машинку. Тепер потрібно підняти лапку і обрізати зайві нитки.
Кількість таких маніпуляцій буде залежати від складності виробу. Дії без поспіху приведуть до рівної і акуратною рядку. Якщо різко повернути тканину і не зупиняти техніку, то виходити складки, і не плавні, а гострі кути.
Відзначимо, що перед прошивкою може виникнути необхідність обробити шов, щоб видалити зайві нитки або тканини. Зробити це можна за допомогою спеціального ножа, який вбудований в оверлок. Щоб правильно обрізати тканину, потрібно розмістити виріб на відстані до 2 мм від ножа. Тобто, при правильному положенні виріб зазвичай збігається з краєм лапки оверлока справа.
Особливості обробки зовнішніх зрізів безперервним способом
Переконайтеся, щоб край майбутнього виробу розташовувався на одному рівні з початком лапки.
- Прошийте шов до кута.
- Повільно робіть шов, поки край зрізу не буде розташовуватися під голкою.
- Зупиніть машинку і розгорніть матеріал до сторони наступного зрізу, шийте до кінця зрізу.
- Обметку можна виконати і іншим методом – окремо обробити кожен зріз, а потім закріпити всі хвостики, обрізавши зайві нитки. Однак безперервний спосіб більш акуратний і простий.
Правильне обмітання куточка всередині
- Обробляйте зріз поки не прошиє до краю кута, потім зупиніться.
- Повільно доведіть кут тканини до краю ножа, намагаючись не пошкодити матеріал.
- Коли кут вироби виявиться майже під лезом, розташуйте зріз так, щоб він став прямим і закінчите обробку вироби.
Важливо: не згортайте тканину і стежте, щоб її краї збігалися між собою. Під час роботи може здатися, що в кінці кута утворюється складка, але вона зникне після расправкі деталі.
Є ще один спосіб прошивки зрізів:
- Обробляйте матеріал до кута, потім зупиніться.
- Коли край матеріалу буде поблизу від леза ножа, в області кута руками сформуйте складку.
- В результаті вийде пряма лінія, тепер шийте до кінця і закріплюйте шов.
Обидва принципи обметки внутрішнього кута ідентичні, як тільки ви освоїте техніку, використовуйте найбільш зручний. Тільки є одна особливість: вибираючи другий метод, широку складку робити не варто, інакше шов вийде неакуратним. Таким чином принцип обробки зрізів на оверлок швидкий і простий.
Вибір голки в оверлок
Багато досвідчені експерти різних інтернет-видань, таких, як shd.com.ua або подібних, рекомендують вибирати голки тонший, товсті призводять до затягування. Загальні рекомендації від більшості виробників на цей рахунок наступні:
- Голки 10-12 номера універсальні і підійдуть до будь-якого матеріалу.
- Голки 14-16 номера оптимальні для щільних тканин.
- Періодично оглядайте голки на предмет пошкоджень і кривизни. Передчасний знос аксесуарів виникає через тривалу і неправильної обробки тканини.