Ви тут:
PROвсе Суспільство 

В Україні обрали слово 2020-го року

Словник сучасної української мови та сленгу “Мислово” обрав “коронавірус” словом 2020 року.

Про це пише Читомо.

“Вірус, назва якого ще рік тому була відома лише вузькому колу медичних спеціалістів, торік справив визначальний вплив на життя людей, а отже і на мову. Утворилося безліч слів та виразів, похідних безпосередньо від слова “коронавірус” (головним з яких є Ковід), а більшість головних слів року так чи інакше пов’язані з пандемією”, — повідомляють укладачі словника.

Також “Мислово” виділило ще 9 головних слів минулого року.

Пандемія — результат швидкого та неконтрольованого поширення коронавірусу, який викликав паніку в усьому світі та призвів до запровадження карантинів та локдаунів. Значною проблемою стала й інфодемія — швидке та неконтрольоване поширення неперевіреної інформації.

Карантин — як засіб стримування пандемії. Це слово італійського походження увійшло в українську мову декілька століть тому і вживається значно частіше, ніж коронадебютант локдаун, який увірвався в наше життя з англійської мови. Хоча, слід зазначити, що “інтелектуальний локдаун” пожвавив сумовитий український медіадискурс трошки більше, ніж його попередники “адаптивний карантин” та “карантин вихідного дня”.

Самоізоляція — ще одне важливе слово зі словника епохи коронавірусу. Сюди ж відноситься і соціальне дистанціювання.

Читайте також: Дистанційка, ZOOM-урок і руханка: слова, що змінили українську освіту у 2020 році

Вакцина — протягом усього року не вщухав інтерес до щеплення від коронавірусу. Одразу декілька вакцин були розроблені у надзвичайно стислі терміни, і вже наприкінці року розвинуті країни (до числа яких Україна не входить) розпочали програми масової вакцинації. Проявляють активність й антивакцинаториковід-дисиденти та інші прихильники теорій змови.

Дистанційний — пандемія та спричинений нею карантин надали нового імпульсу диджиталізації (слово-2019), змушуючи людей та бізнеси переходити на дистанційну роботу, навчання, обслуговування і т.ін.

Білорусь — у зв’язку з несподіваним пробудженням цієї пострадянської країни, народженням білоруської політичної нації, а також жорстокістю, з якою правлячий режим намагається придушити протести.

Перемир’я — після торішнього розведення президент Зеленський продовжує реалізовувати своє бачення вирішення конфлікту на Донбасі, що викликає неоднозначні оцінки в українському суспільстві.

Децентралізація — коронакриза та місцеві вибори показали стійку тенденцію до зміцнення регіональних еліт та послаблення центральної влади

Криза — коронарік був багатим на різноманітні кризи: від урядової кризи у січні, через глобальну коронакризу, до конституційної кризи восени (на додачу до гуманітарної кризи на окупованому Росією Донбасі й водної кризи в анексованому Криму).

Читайте також: Оксфордський словник обрав найважливіше слово року

Мислово” обирає слово року увосьме. Основними критеріями при виборі слова року є його популярність та соціальна значущість. Слова року за минулі роки:

2019:  диджиталізація

2018:  томос

2017:  безвіз

2016:  корупція

2015:  блокада

2014:  кіборги

2013:  євромайдан.

Система Orphus Поделиться на fb