Ви тут:
Суспільство Україна 

Операція “Блок”: у СБУ розповіли, як радянська влада боролась з українськими Різдвяними традиціями

Сьогодні українці можуть вільно святкувати Різдво, вітати колядками рідних і сусідів. Але ще менш ніж пів століття тому радянська влада розгорнула цілу каральну операцію проти української інтелігенції за новорічно-різдвяні вертепи.

Про це йдеться у повідомленні пресцентру СБ України.

Одна з таких репресивних історій розпочалася на початку 1972 року. В таємних повідомленнях керівництву КДБ вона фігурувала, як операція “Блок”.

На головному фото — святковий вертеп в одній з львівських квартир. У той вечір разом з колядниками зібралися Василь Стус, Олена Антонів, Ірина Калинець, Марія й Ганна Садовські та інші українські митці.

Вони ходили вітати друзів, серед яких було чимало видатних українців.

А вже 13 січня 1972 року КДБ відзвітувало секретарю ЦК Компартії України Шелесту про офіційний початок операції bit.ly/3982pSH

Розпочались обшуки та затримання в Києві та Львові. Серед арештованих за справою «Блок» були Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, онука Івана Франка Зіновія, Іван Світличний та інші.

Репресії тривали і згодом. На початку 1974 року на ім’я нового секретаря ЦК Компартії України Щербицького було направлено секретний донос про підготовку “окремими націоналістично налаштованими особами новорічних колядок”.

“Радянська влада застосувала вже відточені методи тиску — прослуховування телефонних розмов, стеження, посилені загони міліції та “дружинників” у місцях появи колядників. Однак попри це багато людей все одно зберігали вірність традиціям“, – йдеться у повідомленні.

За посиланням фото та матеріали цієї справи, зібрані Державним архівом СБУ bit.ly/3bcbRYe

Фото: СБУ

Система Orphus