Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

НСЗУ не укладатиме договори з лікарнями, що не створять безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю

Про вимоги щодо інклюзивності будівель медичні заклади були повідомлені ще у 2018 році. Доступними мають бути всі місця надання медичних послуг закладів усіх форм власності.

Про це йдеться на сайті Національної служби здоров’я.

“Національна служба здоров’я працює в інтересах пацієнта. Програма медичних гарантій робить правила отримання медичної послуги прозорими і зрозумілими. Медична допомога повинна бути безпечною, якісною та доступною. Доступною – і в буквальному сенсі. Мова про людей з інвалідністю, які повинні мати вільний доступ до необхідних медичних послуг. Тож заклади, які планують у 2021 році укласти договір з НСЗУ, мають забезпечити фізичну доступність своїх будівель для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп. Доступними мають бути всі місця надання послуг надавача, які зазначені у заяві про отримання ліцензії та в документах, що додавалися до неї. Йдеться про заклади охорони здоров’я усіх форм власності, в тому числі ФОП”, – йдеться у повідомленні.

Така вимога до суб’єктів господарювання  не є сьогоднішнім нововведення. І стосується не лише споруд, де надають медичну допомогу.

З 1 квітня 2019 року набрали чинності Державні будівельні норми «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд», де ці вимоги прописані. Відповідно до них, у всіх закладах охорони здоров’я, які отримали ліцензію на медичну практику, має бути безбар`єрний простір для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп.

Крім того, у постанові Кабінету Міністрів від 28 березня 2018 року №391 затверджені вимоги до надавачів послуг за програмою медичних гарантій. Однією з них є вільний доступу до будівель для людей з інвалідністю. Тобто про вимогу щодо доступності, яка стала обов’язковою з 2021 року, медзакладам повідомляли ще у 2018 році.

За даними ВООЗ, понад один мільярд людей, або приблизно 15% населення світу, мають ту чи іншу форму інвалідності. Люди з інвалідністю нерідко мають обмежений доступ до медичних послуг. Але значну потребу у них. Відсутність пандусів та підйомників, вузькі двері, сходи всередині приміщень, неналежне обладнання туалетів – створюють перешкоди на шляху до медичної допомоги. НСЗУ прагне досягнення справедливості і поліпшення доступу до якісних медичних послуг та надання профілактичної, лікувальної, реабілітаційної чи паліативної допомоги усім пацієнтам.

Тому у 2021 році при укладенні договору з НСЗУ надавачу необхідно буде надати скановану копію документу, який підтверджує доступність будівлі. Це зазначено у  Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 25 березня 2018 № 410. Такий документ видає фахівець з питань технічного обстеження будівель та споруд, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.

З тими закладами, які не створять безперешкодного доступу до медичних послуг для осіб з інвалідністю, НСЗУ у 2021 році укладати договори не буде.

НСЗУ вивчає готовність закладів до укладення договорів і провели спеціальне опитування серед надавачів послуг.

Дані цього анкетування показують, що 50% закладів первинної медичної допомоги мають доступні будівлі для людей з інвалідністю. Серед спеціалізованих закладів цей відсоток вищий – 64% надавачів відповідають вимогам доступності.

Найбільше доступних будівель серед опитаних надавачів первинної ланки у Києві – 81% та у Миколаївській області – 72%, найменше – у Вінницькій та Волинській областях – по 35%. Щодо спеціалізованих медзакладів – найбільший відсоток доступних будівель у Чернігівській області – 94%, найменше у Львівській – 38%.

Це дані станом на 13 січня цього року. Заклади, які планують працювати за Програмою медичних гарантій з 1 квітня, повинні подбати про те, щоб повністю відповідати вимогам НСЗУ на момент подання пропозиції.

Документ, який підтверджує доступність будівлі, для укладення договору з НСЗУ у 2021 році не потрібен центрам екстреної медичної допомоги та станціям швидкої, а також фельдшерсько-акушерським пунктам як нерегулярним місцям надання первинної медичної допомоги. Щодо всіх інших надвачів та їхніх місць надання послуг – ця вимога зберігається.

Система Orphus Поделиться на fb