Ви тут:
Суспільство ТОП-новина Україна 

5 січня виповнюється друга річниця отримання Томосу ПЦУ

Вселенський Патріарх Варфоломій 2 роки тому, 5 січня 2019 року, підписав Томос про автокефалію об’єднаної Православної Церкви України. Церемонія підписання відбулася у патріаршому храмі Святого Георгія у Стамбулі. Цій історичній події передувало богослужіння, яке провели священнослужителі Вселенського Патріархату разом з духовенством Православної Церкви України.

Богослужіння тривало 20 хвилин. Згодом після невеликої перерви Патріарх Варфоломій та Предстоятель Епіфаній промовили молитву, після якої очільник Вселенської Патріархії скріпив документ про незалежність Української Церкви своїм підписом. Церемонію підписання Томосу наживо транслювали українські ЗМІ – UA: Українське радіо та UA: Радіо Культура, канал “Прямий”. Завершилися урочистості виконанням української колядки “Нова радість стала”. 

Підписання Томосу відбулося о 12:40 за київським часом. Вже з моменту підписання документ набрав чинності.

6 січня, Вселенський Патріарх урочисто вручив Предстоятелю Помісної Православної Церкви України Митрополиту Епіфанію Томос про автокефалію. Історична подія відбулася після Літургії у стінах Патріаршого храму Святого Георгія на Фанарі.

Службу Божу спільно відслужили Патріарх Варфоломій разом із Митрополитом Епіфанієм. Богослужіння проходило грецькою та частково українською мовами. Участь у Службі взяли священнослужителі обох Церков. 

Патріарх Варфоломій спершу зачитав текст Томосу, а тоді передав Предстоятелю Православної Церкви України архиєрейський жезл. 

Текст документа було оприлюднено англійською, грецькою та українською мовами. 

 

Митрополит Епіфаній, звертаючись до очільника Константинопольської Церкви та усіх присутніх, подякував за відновлення справедливості та єдності. Він також згадав про війну в Україні, яка триває уже п’ятий рік та закликав молитися за мир та визволення полених. З вдячністю згадав першоєрарх про почесного Патріарха Філарета, митрополита Макарія та всіх священнослужителів, які наближали цей урочистий день.

«Нині давня несправедливість завдяки мужності вашої Всесвятості і Вселенського Патріархату подолана і ваша дочка Церква повернулася у лоно до Церкви-Матері. Колись ми були поділені, в тепер єдині… Благословенна ця мить і вдячністю і радістю наповнені наші серця. І нині ми особливо натхненно молимося, єднаємося з Богом і між собою… Просимо Божого заступництва і миру для України», – сказав Предстоятель ПЦУ.

Томос про автокефалію для Православної церкви України написав художник, каліграф Лукас з монастиря Ксенофонт

«Отець Лукас – найвідоміший Афонський художник і каліграф – подарував Його Святості пергамент з каліграфією томоса для автокефальної церкви в Україні, написаний ним від руки», – розповіли у Бігорському монастирі (Македонія). 

Згодом Вселенський патріархат оприлюднив текст Томосу про надання автокефалії Православній церкві України. З ним можна ознайомитись за посиланням

Наприкінці 2019 року Вселенський патріархат назвав підписання Томосу ПЦУ головною подією року.

Фото з відкритих джерел

Система Orphus