Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

За три роки Україна зможе запустити власну систему трансплантації, – Степанов

МОЗ прагне здобути трансплантаційну незалежність України протягом трьох найближчих років. З цією метою у 2020 році МОЗ ініціювало затвердження відповідної нормативної бази.

Про це повідомив під час брифінгу Міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

“Розвиток напряму трансплантації — одне із пріоритетних завдань діяльності МОЗ. Він максимально ефективний та у низці випадків безальтернативний метод лікування хронічних захворювань та гострих ушкоджень життєво важливих органів.  Зокрема, на цьому тижні за ініціативою МОЗ уряд розширив перелік закладів охорони здоров’я, що долучаються до Пілотного проєкту трансплантації, до 38. До проєкту приєдналася також одна приватна лікарня: це свідчення того, що відповідні тарифи на трансплантацію, розраховані МОЗ, повністю реальні”, – зазначив Максим Степанов.

Крім того, уряд затвердив постанову «Про затвердження Положення про Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів та тканин» (ЄДІСТ), яка повинна забезпечувати співставлення пари донор-реципієнт. Без ЄДІСТ система трансплантації повноцінно функціонувати не зможе. Мета постанови — запустити ЄДІСТ з 1 січня 2021 року. Серед іншого, постанова забезпечує реалізацію прав громадян на одержання та своєчасний доступ до трансплантації органів, інформаційну взаємодію між усіма учасниками системи трансплантації, врегульовує порядок подання та включення інформації до ЄДІСТ, а також її виключення з реєстрів, порядок ведення реєстрів, які об’єднані ЄДІСТ.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, протягом 2020 року в Україні здійснено 8 пересадок серця, 19 пересадок печінки, 91 пересадка нирки. Загалом цього року проведено 118 трансплантацій проти 78, які було зроблено у 2019 році.

“У 2021 році Україна збільшить кількість трансплантацій мінімум удвічі – буде зроблено не менше ніж 250 пересадок життєво важливих органів”, – додав Степанов.

Серед інших здобутків української трансплантації та трансплант-координації: прийняття постанови, яка регламентує порядок ввезення та вивезення з України анатомічних органів та кісткового мозку; наказу МОЗ, яким врегульовано вимоги до діагностики смерті мозку; постанови, якою надано можливість укладати горизонтальні договори між закладами охорони здоров’я, які входять до Пілотного проєкту; налагодження співпраці з міжнародними реєстрами донорів; створення українського центру трансплант-координації та підготовка профільних спеціалістів. Згідно з наказом Міністерства юстиції, трансплант-координатори внесені до переліку посад професіоналів у закладах охорони здоров’я.

“Також у цьому році вперше передбачається фінансування алогенної трансплантації кісткового мозку, зокрема отримання донорського матеріалу зі «Всесвітньої асоціації донорів кісткового мозку». Це дозволить проводити пересадку органів у державі, а не їхати за кордон. У квітні 2020 року вперше в Україні виконано алогенну трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин від неродинного донора. Станом на грудень 2020 року вже виконано 4 таких трансплантації. Трансплантат гемопоетичних стовбурових клітин для надання послуги було отримано завдяки взаємодії з міжнародним реєстром донорів кісткового мозку та доставлено в Україну за активного сприяння МОЗ шляхом налагодження співпраці з ДМСУ та ДПСУ”, – наголовив Максим Степанов.

Фото: ілюстративне

Система Orphus