Ви тут:

Як стати хорошим репетитором з англійської: 5 корисних порад від експертів

Величезний відсоток молоді прагне вивчити англійську мову, так як її цінність в сучасному світі неможливо переоцінити. Шкільної та університетської програми недостатньо для того, щоб вільно володіти англійською на хорошому рівні. Саме тому багато людей починають додатково вивчати мову.

Це може бути самостійне навчання, школа англійської або репетитор. Завдяки затребуваності професія репетитора з англійської мови стала дуже популярною.

Але стати репетитором, який дійсно буде допомагати своїм учням і доб’ється великих успіхів, не так просто. Хороший репетитор повинен володіти терпінням, мати певні знання в психології, вміти знаходити підхід до різних учнів і правильно будувати навчальний процес. Якісь навички приходять з часом. Але якщо мати сильне бажання, то можна буквально відразу стати непоганим учителем, до якого будуть тягнутися учні, які бажають отримати знання. При цьому хорошим викладачам не потрібно навіть довго шукати учнів, так як «сарафанне радіо» – це найкраща реклама.

У цій статті ми дамо п’ять корисних порад, які допоможуть людям, які вирішили стати репетиторами з англійської мови. Дотримуючись цих порад, можна правильно організувати навчальний процес і уникнути багатьох проблем, з якими зазвичай стикаються репетитори на початкових етапах.

Порадада №1. Створіть комфортну обстановку

В першу чергу необхідно подбати про обстановку та атмосферу. Якщо ви збираєтеся приймати учнів у себе вдома, то для цього повинна бути виділена окрема кімната. У ній потрібно не тільки прибратися, але і бажано розвісити якісь плакати і постери англійською, розставити книги, повісьте на стіні англійський алфавіт. Важливо позбутися від будь-яких дратівливих і відволікаючих чинників. Особливо це важливо при заняттях з маленькими дітьми, увагу яких може легко перемикатися. До відволікаючим чинникам відносяться включений телевізор або музика, шум від перфоратора або домашні тварини, які знаходяться з вами в одній кімнаті. Завдання репетитора – створити максимально комфортну для навчання обстановку.

Якщо заняття проходять на території учня, то так само слід подбати про те, щоб він менше відволікався. Включений телевізор? Попросіть учня вимкнути його, адже це заважає процесу навчання. Не рекомендується займатися англійською в громадських місцях, наприклад, в кафе. Велика кількість людей навколо не тільки будуть відволікати, але і будуть бентежити. Крім того, це сильно обмежує в можливостях навчання.

У нинішніх реаліях цілком доречно проводити уроки онлайн. Для цього теж потрібно правильно організувати робоче місце і позбутися від речей, які можуть вас відволікати. Якщо все зробити правильно і приділити час на підготовку, то заняття онлайн будуть не менш продуктивними, ніж уроки в звичному форматі.

Порада №2. Допоможіть учневі впоратися з переживаннями

Люди різного віку можуть переживати через необхідність вчитися. Особливо це стосується маленьких дітей і людей зрілого віку, які вже давно закінчили навчання, тому для них все буде незвично. Як правило, сором і переживання проходять вже до другого уроку. При необхідності приділіть перший урок для знайомства (можливо, навіть зробіть його безкоштовним). На першому уроці розкажіть трохи про себе, ненав’язливо поцікавтеся життям учня.

Порада №3. Дізнайтеся цілі учня, і поясніть йому значимість англійської

Перед початком навчання необхідно встановити поточний рівень володіння англійською мовою. Неможливо скласти навчальний план без чіткого розуміння того, на якому щаблі знаходиться учень. Також важливу роль відіграють цілі вивчення англійської:

  • Для отримання роботи за кордоном;
  • Для складання іспитів і вступу до іноземного ВНЗ;
  • Для подорожей і спілкування з новими людьми і так далі.

Залежно від цілей, процес навчання може дещо відрізнятися. Наприклад, якщо учень збирається здавати іспит IELTS чи TOEFL для вступу до вищого навчального закладу за кордоном, то акцент слід робити саме на програмі цих іспитів. Потрібно розібрати завдання з торішніх іспитів і підтягнути слабкі сторони учня.

Таким чином, навчальний процес будується на підставі поточного рівня володіння англійською і цілей його вивчення.

Якщо ваш учень – це маленька дитина або школяр, то завдання репетитора полягає в тому, щоб пробудити здоровий інтерес до іноземної мови. Не зайвим буде розповісти учневі про значимість англійської в сучасному світі. Сказати, що ця мова може стати в нагоді будь-якій людині, навіть якщо він цього в дитячому віці ще не усвідомлює.

Порада №4. Використовуйте ігрові завдання

Незалежно від віку, уроки з англійської не повинні сильно обтяжувати учня або ставати для нього найнеприємнішими годинами в тижні. Для цього намагайтеся урізноманітнити навчальну програму. Не обов’язково використовувати стандартні методики навчання, які часто є пережитками минулого і наганяють тільки нудьгу. Розбавляйте нудні завдання з граматики або читання (вони теж потрібні) веселими ігровими завданнями. Для цього ви можете почитати з учнем діалог англійською за ролями з якогось відомого фільму. Або згадати йому загадку англійською мовою.

Є також безліч онлайн і оффлайн ігор для різних вікових груп, які навчають англійської. Просто підберіть ті ігри, які будуть цікаві вашому учневі. Наприклад, можете дати йому завдання вивчити монолог його улюбленого персонажа з книги, фільму або серіалу.

Все це робить процес навчання не таким нудним. Завдяки цьому учень не буде втрачати інтерес до уроків і буде відвідувати їх з великим задоволенням. Загалом – не бійтеся креативити. Головне, щоб від цього дійсно була користь.

Порада №5. Застосовуйте мультимедійні інструменти

Мультимедійні засоби дозволяють не тільки збільшити обсяг мовного тренування, але і індивідуалізувати завдання. Мультимедійні інструменти навчання можуть бути самими різними:

  • Online-тести. Учень може пройти такий тест і подивитися, де і які помилки він припустився, а на які питання відповів правильно. Після цього він може повторно здати тест вже з урахуванням допущених раніше помилок. Це зміцнить результат.
  • Комп’ютерні презентації з використанням іноземної мови.
  • Спілкування англійською з однолітками, які проживають в англомовних країнах.
  • Участь в заочних олімпіадах і конкурсах з англійської, які проходять в інтернеті. Конкуренція завжди мотивує на досягнення високих результатів.

Це лише частина інструментів, яка може використовуватися репетитором. Але потрібно розуміти, що використання мультимедійних засобів і в цілому підхід до навчання багато в чому залежать від конкретного учня. Те, що працює з одним, не факт, що буде працювати з іншим учнем. Саме тому хороший репетитор завжди використовує індивідуальний підхід і розробляє свій навчальний план під кожного учня.

Система Orphus