Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Відомий український хіп-хоп виконавець записав хіт про історію селища та бібліотеки на Полтавщині

Відомий український хіп-хоп виконавець ХАС записав трек “Деколи достатньо віри” про історію Козельщини та центральної районної бібліотеки імені Олеся Гончара, що на Полтавщині. 

За задумом організаторів, така творча колаборація має не тільки розповісти історію краю та створення бібліотеки, а ще й показати, що історія України може бути цікавою та сучасною, повідомили у благодійному фонді Smart Foundation. Автор тексту – український хіп-хоп виконавець та радіоведучий ХАС (справжнє ім’я — Хассан Назар-Хайдар Алієвич).

“Поєднуючи хіп-хоп та історію Полтавщини, у такий незвичний спосіб, ми ще раз наочно доводимо, що історію можна робити цікавою як для молоді, так і для більш ширшого кола слухачів. У нас є приклади, коли цей трек захоплював людей різних вікових груп. Окрім того, трек “Деколи достатньо віри” покликаний надихнути слухачів та запевнити, що там, де наш розум не може розрахувати або уявити позитивні зміни, – потрібно залучати віру. А історія Козельщини як раз наглядно показує, що саме віра творить дива”, – розповіла СЕО Благодійної організації Наталія Баришпольська.

Створення музичного хіта приурочено до відкриття оновленого громадського культурно-освітнього Smart Простору в Козельщинській центральній районній бібліотеці імені Олеся Гончара. Він також став саундтреком до 3D-mapping шоу на відкритті Простору. 

У першій частині треку розповідається як у 1718 року одному з найбагатших козаків Полтавщини, Павлу Степановичу Козельському, доручили створити опорний пункт по захисту від Дикого Поля. Фактично, Козельщина стає військовим селищем. Із середини XVIII ст вона втрачає військове значення та перетворюється у маленьке село. 

Поруч із Козельщиною, в селі Пашене була резиденція козаків Остроградських. Цей рід славився високоосвіченими людьми, дворянами, серед яких є відомий український математик, механік й фізик, член-академік 6 академій Михайло Васильович Остроградський та його далекий родич, український військовий діяч, контр-адмірал, командуючий Чорноморським флотом Української Держави, тезка Михайло Михайлович Остроградський (цьогоріч Україна відзначає 150 років із дня народження Михайла Михайловича Остроградського). 

У XIX ст. в Козельщині стаються справжні дива і цьому присвячена друга частина треку. Онука вченого Остроградського виходить заміж за Капніста, у них з’являються діти. Одна із дочок занедужала та в неї відмовили кінцівки. Сім’я була заможна, отже намагалися лікувати її у всіх найвідоміших лікарів того часу. Наукові світила не могли поставити діагноз. Врешті вирішили відправити дівчинку лікуватися до Росії, але перед тим, мати принесла ікону та вирішила помолитися. Після молитви сталося чудо, хвороба відступила: Марія змогла ходити й повністю одужала. Чудодійна сила ікони набула розголосу та до неї почали ходити паломники. В подяку за зцілення батько Марії збудував монастир, в якому з’явилася перша в краї бібліотека. 

Третя частина треку присвячена власне бібліотеці. У 1929 році в Козельщині створюється опорна бібліотека, до якої передають книги з монастиря. З початком німецької окупації, частину бібліотек в Україні було спалено. Козельщинську районну бібліотеку також розгромили й пограбували. Тож мешканці сіл, щоби зберегти бібліотечні фонди, розбирали книжки додому, а після звільнення території України, – зносили їх до бібліотек, які починали відроджуватись. У 1959-1960 роках фонди бібліотеки зазнали чистки: вилучається так звана “шкідлива література” відомих нині українських авторів: Івана Дзюби, Ігоря Калинця, Михайла Осадчого, Івана Світличного, Василя Стуса, В’ячеслава Чорновола. 

У дев’яності роки минулого століття, після розпаду СРСР, для всіх бібліотек України настали важкі часи. Їхні приміщення перестали опалювати й ремонтувати, у результаті чого, вони стали аварійними, а частину з них було ліквідовано. Щодо Козельщинської бібліотеки, то вона кілька разів переїжджала та змінювала свою локацію. 

У 2019 році Благодійна організація Smart Foundation почала перетворення бібліотеки на сучасний громадський культурно-освітній Smart Простір, який урочисто відкрився для користувачів 19 вересня 2020 року. Про це й розповідає заключна частина треку. 

У приміщенні сучасної оновленої бібліотеки наразі збережено кілька історичних пам’яток: старовинну ліпнину на вході та на стелі в лекційній залі, тавровану цеглу царських часів, плитку при вході, дранку на стелі над сходами.

Нагадуємо, що у 2020 році Благодійна організація Smart Foundation відкрила буккросингову поличку та новий громадський культурно-освітній Smart простір у Козельщині.

Система Orphus