Ви тут:
Суспільство 

В Україні християни західного обряду відзначають Різдво

Різдво для християн західного обряду – одне з найбільш очікуваних свят.

Згідно з Євангелієм від Луки (Лк. 2:1-7), Ісус Христос народився в часи правління імператора Августа в юдейському місті Вифлеємі у сім’ї теслі Йосипа Обручника з Назарету та Марії. Йосип з Марією прибули до Вифлеєму для участі в переписі населення (Лк. 2:1-2), який проводили за наказом імператора Августа, коли Сирією правив Киріній. Родина була змушена переночувати в печері, що використовувалася як хлів для укриття худоби від непогоди, оскільки не було місця в заїзді. Під час народження Христа зійшла Вифлеємська зірка, яка вказала про цю подію мудрецям зі Сходу. Першими прийшли поклонитися Христу пастухи, яким про цю подію сповістив янгол. Волхви прийшли в Єрусалим і розпиталися у царя Ірода про царя юдейського та стривожили його. Придворні книжники та первосвященики відповіли мудрецям, що згідно з пророцтвом цар мав народитися у Вифлеємі юдейськім. Тоді Ірод покликав мудреців і відправив їх до Вифлеєму вивідати все і йому доповісти. Вони знайшли Ісуса вже у домі (Мт. 2:11) і піднесли Христу дарунки — золото, ладан і смирну. Попереджені уві сні, мудреці повернулись іншою дорогою додому (Мт. 2:12).

Довідавшись про народження Христа, цар Юдеї Ірод велів повбивати усіх дітей у віці до 2 років, але Христос був чудом врятований від смерті. Попереджений ангелом (Мт. 2:13), Йосип забрав сім’ю та змушений був утікати до Єгипту і перебувати там до смерті Ірода.
Римо-католицька церква, більшість протестантських церков, а також більша частина автокефальних православних церков: Вселенський патріархат Константинополя (крім Афону), Грецька православна церква Александрії, Грецька православна церква Антіохії, Румунська, Болгарська православні церкви, Церква Кіпру, Церква Греції, Православна автокефальна церква Албанії, Православна церква Чеських земель і Словаччини та Православна церква Америки святкують Різдво в ніч з 24 на 25 грудня.

Читайте також: Епіфаній розповів, коли і за яких умов Україна розпочне святкувати Різдво 25 грудня

Грецька православна церква Єрусалима, Російська, Сербська, Грузинська, Польська православні церкви, Православна церква України, а також багато Східних католицьких церков, наприклад Українська греко-католицька церква, святкують Різдво в ніч на 7 січня. Оскільки святкування 25 грудня пов’язується з католицизмом, а 7 січня — з православ’ям, першу дату часто помилково називають «католицьким Різдвом», а другу — «православним».

Святкування Різдва 7 січня (що відповідає 25 грудня за старим Юліанським календарем) характерне для XX та XXI століть. У XIX ст. цей день припадав на 6 січня, а у XXII ст. припадатиме на 8 січня (якщо до цього часу не буде внесено змін у календар)..

Вірменська апостольська церква та Вірменська католицька церква святкують Різдво Господнє 6-го січня, в один день із Богоявленням за григоріанським календарем. Єрусалимський патріархат Вірменської апостольської церкви відзначає свята за юліанським календарем, відповідно Різдво Господнє разом з Богоявленням припадає на 19 січня.

Система Orphus