Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Про систему Е-ТТН, як програмний комплекс, – розповіли в Інституті аналітики та адвокації

В Україні триває реалізація пілотного проєкту електронного документообігу товарно-транспортної накладної (е-ТТН).

Система е-ТТН допомагає владі, бізнесу та суспільству у розв’язанні проблем прозорості та відкритості вантажоперевезень автомобільним транспортом, економії коштів та заощадження часу, запобіганню руйнування доріг та сприяє поліпшенню екологічної ситуації в державі. Про те, як саме це відбувається, можна прочитати у цьому матеріалі.

Про це розповіли в ГО ” Інститут аналітики та адвокації”.

Читайте також: Полтавці долучились до реалізації пілотного проєкту із впровадження е-ТТН

На сьогодні сфера автомобільних вантажоперевезень в Україні є другою за обсягом перевезених вантажів. Щодня здійснюються сотні тисяч перевезень. Їх супроводжують товарно-транспортні накладні (ТТН) — документи, що засвідчують правомірність таких дій та є єдиними для всіх учасників транспортного процесу.

Завдяки ТТН ведеться облік матеріальних цінностей на шляху їх переміщення з одного пункту до іншого, здійснюються розрахунки між сторонами та обліковується робота контрагентів.

За довгий час використання паперові ТТН показали свої чималі недоліки — витрати часу, коштів, можливі махінації з документами, шкода екології. Розв’язання цих проблем реалізуються у системі електронного документообігу ТТН.

Функціонал системи е-ТТН має визначені механізми дії та взаємодію у ній усіх учасників процесу.

Функціонал учасників перевезень

Основним документом, який регламентує користування системою е-ТТН, є відповідний Порядок, затверджений Наказом Міністерства інфраструктури України.

Сторонами перевезень є вантажовідправник, перевізник та вантажоодержувач. Користувачами системи є фізичні особи, що виконують певні дії в системі від імені та в інтересах вищезгаданих сторін.

Створити та зареєструвати е-ТТН в Системі може тільки користувач Системи, який виступає від імені вантажовідправника, через особистий кабінет або API (програмний інтерфейс додатку), який реалізований на Провайдері електронного документообігу (ЕДО). Для цього користувач системи має авторизуватися у системі.

Провайдер ЕДО за допомогою API створює в Системі запис про нову е-ТТН. Всі сторони/учасники перевезення вантажу автомобільним транспортом, зазначені в е-ТТН, мають право на будь-якому етапі знайти і переглянути інформацію про е-ТТН. Сервіс пошуку та перегляду інформації про е-ТТН надає Провайдер ЕДО.

Щоб переглянути інформацію по е-ТТН, ви (як користувач системи) маєте бути представником учасника перевезення. Для цього необхідно сформувати запит на все підприємство (за кодом ЄДРПОУ) і будь-який користувач, що є представником цього підприємства, може переглядати документи, зареєстровані в Системі.

Підписання документів в Системі

Підписання е-ТТН здійснюється в чотири етапи з заповненням відповідних блоків документа:

Оновлення статусу е-ТТН у центральній базі даних відбувається поетапно після накладання КЕП кожною зі сторін/учасників перевезення вантажу автомобільним транспортом.

Система надає можливість підписати е-ТТН усіма сторонами/учасниками перевезення вантажу незалежно від Провайдера ЕДО, якого вони використовують.

Серверна частина і її значення для Системи

У складі серверної частини функціонує центральна база даних та АРІ взаємодії з системою.

Доступ до інформації, що розміщується в Системі, здійснюється Провайдером ЕДО за допомогою API. В рамках Системи, API є частиною Системи, яке забезпечує взаємодію сервісів Провайдерів з ЦБД.

Центральна база даних в системі є такою собі скринькою-самописцем, яка фіксує усі взаємодії учасників Системи з е-ТТН. Це дозволяє запобігти вилученню даних, які були свідомо внесені з порушеннями.

Система ЦБД фіксує факт реєстрації е-ТТН, генерує ідентифікатор користувача (UID) та квитанцію про реєстрацію, які направляються провайдеру ЕДО, а також фіксує єдиний вказівник на ресурс (URL) з місцезнаходженням е-ТТН в програмному забезпеченні.

Провайдери системи

При розробці пілотного проєкту держава шукала шляхи для оптимального функціонування Провайдера як невіддільної частини Системи. Замість створення державного провайдера та монополізації, держава хоче об’єднати наявних провайдерів і таким чином створити єдину систему, дати розвиток сфері, та зберегти конкуренцію, як це було, наприклад, з системою Prozorro.

Наразі Провайдерами пілотного проєкту є декілька компаній, визначених Розпорядженням Кабінету Міністрів України.

Вони володіють програмним забезпеченням, що функціонує в мережі Інтернет та є системою електронного документообігу. Через власні програмні комплекси забезпечують користувачам реєстрацію та користування сервісами системи електронного документообігу е-ТТН з автоматичним обміном інформацією з ЦБД та між учасниками процесу вантажоперевезень.

Інспектори в Системі: хто і для чого?

Під кабінетом інспектора розуміємо орган державного контролю на автомобільному транспорті (Укртрансбезпеку).

За допомогою цього функціоналу орган контролю може проводити перевірку документів для здійснення перевезень вантажів.

Це третій основний складник Системи, поряд із серверною частиною та кабінетом користувача.

У підсумку система принесе владі, бізнесу та суспільству користь у вигляді покращення умов ведення бізнесу завдяки оптимізації взаємодії між учасниками вантажоперевезень і контролюючими органами та протидії корупційним ризикам і збереження дорожнього покриття (запобігання підміни ТТН, обмеження по зміні дати реєстрації, коригування маси тощо).

Система Orphus