Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Хіт різдвяних ласощів: історія німецького кекса

Штолен – традиційна різдвяна німецька випічка, яку готують на Різдво 25 грудня.

Його історія почалася з 1329 року — кекс дарували єписко­пу. Оскільки готували під час по­сту, він був пісним. Тісто для што­лена робили з вівса, борошна і води. Але у 1430 році курфюрст Ернст Саксонський і його брат гер­цог Альбрехт звернулися до Папи Миколи V з проханням дозволи­ти використовувати для випікання штолена вершкове масло замість ріпакової олії. Папа не дозво­лив, і штолен залишався пісним. Лише у 1491 році глава Католиць­кої церкви Іннокентій VIII дозво­лив у своєму “масляному декре­ті” вживати під час посту вершкове масло і пити молоко, пише видання “Високий замок”.

Щоправда, була вимога: належало вносити пев­ну суму на користь Церкви. Пека­рі почали готувати штолен з до­брою порцією вершкового масла. Так пісний вівсяний кекс перетво­рився на відомий нині штолен. Згідно з традицією, на вигляд што­лен має нагадувати загорнуте в бі­лосніжну пелюшку немовля Ісуса.

Штолен — кекс довгастої форми з великою кількістю прянощів, ро­дзинок, горіхів, цукатів. Додавати у різдвяний штолен подрібнені цу­кати, горіхи і родзинки придумав придворний пекар Генріх Драз­до з саксонського містечка Торгау. Для штолена готують важке дріж­джове тісто, а для кожного виду цієї випічки є певні пропорції. На­приклад, для кекса з цукатами на 10 кг борошна додають не менш ніж 3 кг вершкового масла і 6 кг ли­монних та апельсинових цукатів.

Найбільша кількість масла — у дрез­денському штолені, і це найпопу­лярніший різдвяний кекс. Назву “Дрезденський оригінальний што­лен” запатентовано, тому так на­зивають лише кекси, які приготу­вали в Дрездені або його околицях. У дрезденського штолена своя ці­кава історія. Вперше його згадують у 1474 році, а з 1500 року дрезден­ський штолен регулярно прода­ють на різдвяному ринку у Дрез­дені — Штріцельмаркті. У 1560 році з’явилася особлива традиція, згід­но з якою дрезденські пекарі мали передавати князям величезні різд­вяні кекси вагою 36 фунтів. Нині у другу передріздвяну неділю груд­ня в Дрездені організовують свято, на яке готують гігантський штолен.

Існує безліч різновидів што­ленів: сирний, маковий, миг­дальний, горіховий, марципа­новий. Є навіть шампанський штолен — родзинки для кекса вимочують у шампанському.

В Австрії у штолен час­то додають в’ялені вишні, су­шені абрикоси й ананаси. На відміну від німецько­го, в австрійському штоле­ні немає мускатного горі­ха. В іншому вони дуже схожі. Чим довше лежить штолен, тим яскравішій і багатший його смак. Тому кекс слід готувати за кілька тижнів до Різдва.

Система Orphus