Ви тут:
Освіта Суспільство 

Дистанційка, ZOOM-урок і руханка: слова, що змінили українську освіту у 2020 році

2020 рік для української освіти став справді революційним і підштовхнув школи та вчителів до негайної діджиталізації. Разом із новими реаліями життя та навчання, “Освіторія” розробила новий освітній словник.

Zoom-урок або урок у Zoomi

Українські школи зачинилися на карантин 12 березня. Це було безпрецедентне глобальне закриття по всьому світу, яке залишило без доступу до шкіл понад 1,5 мільярда учнів. Досить швидко проактивні українські вчителі оцінили переваги платформи Zoom для проведення синхронних уроків. Більшість шкіл використовують безкоштовну версію сервісу, відтак Zoom-урок зазвичай триває 40, а не 45 хвилин.

Дистанційне навчання або дистанційка

Поняття “дистанційне навчання” існувало і до коронакризи — таку форму навчання обирала незначна кількість родин із різних причин. Після закриття шкіл через COVID-19 “дистанційка” набула нового значення: тепер усі школи мали перейти на цей формат освіти. Однак не всі змогли: за даними опитування, що провела Державна служба якості освіти, лише 18 % вчителів проводили онлайн-уроки. А 41 % вчителів просто надсилали дітям номери параграфів для самостійного опрацювання.

Google Classroom або Classtime

Це два зручних цифрових інструменти, якими українські вчителі та учні навчилися користуватися впродовж 2020 року. Google Classroom — безкоштовна платформа, що дозволяє тримати всю комунікацію із класом — домашні завдання, розклад, спільні документи тощо, у одному місці. Цього року на запитання батьків: “А чому домашка не записана в щоденник?” діти частіше відповідали: “Вона у мене в Google Classroom”.

Classtime — українська розробка, що значно полегшує роботу вчителя: тут можна швидко створювати тести, перевіряти їх, виставляти оцінки і проводити контрольні роботи.

ВШО або Всеукраїнська Школа Онлайн

Вперше Україна дізналася, що таке ВШО 6 квітня: тоді відеоуроки Всеукраїнської Школи Онлайн почали транслювати найбільші національні телеканали, щоб якомога більше дітей мали доступ до освіти. У грудні 2020 року стартувала ВШО нового формату: тепер це повноцінна безкоштовна онлайн-платформа, що доступна 24\7 і містить навчальні матеріали з усіх предметів для 5–11 класів.

Руханка

Слово “руханка” віддавна вживали пластуни як відповідник російського слова “зарядка”. Але по-справжньому руханка вибухнула під час весняного карантину: тоді вчителька Новопечерської школи та фіналістка Global Teacher Prize Ukraine 2020 Анна Домніч створювала запальні танцювальні тренди у проєкті Всеукраїнська Школа Онлайн. Руханка Анни Домніч набрала понад 15 мільйонів переглядів у TikTok і стала справжнім трендом здорового способу життя та позитиву під час шкільного карантину.

Змішане навчання або blended learning

Концепція змішаного навчання з’явилася у світі наприкінці 1990-х, в українській освіті досі її використовували лише деякі школи або осередки неформальної освіти. Проте у вересні 2020 року українські школи опинилися у новій реальності: всю територію країни поділили на кольорові зони, залежно від рівня захворювань на COVID-19. За цими правилами школи у “помаранчевій” зоні мали перейти на змішане навчання — поєднання уроків у школі та в онлайн-форматі.

Локдаун

За версією Collins Dictionary, “lockdown” став словом року 2020. І хоча воно стосувалося не лише освіти, левову частку українців — батьків, учнів та вчителів упродовж року цікавило саме те, як під час локдауну працюватимуть дитячі садочки та школи. За однією із версій, термін “локдаун” походить із тюремної лексики: так називають режим, коли в’язнів не випускають із камер через порушення дисципліни. Весною 2020 року “шкільний локдаун” був глобальним: 194 країни світу припинили роботу шкіл на кілька місяців. Під час другої хвилі карантину восени і взимку європейські країни не закривають школи, адже розуміють важливість шкільної спільноти і соціалізації для дітей.

Фрази, що увійшли у вжиток учнів та вчителів у 2020 році:

“Мене вибило” — коли раптом зникає Wi-Fi і дитину чи вчителя “викидає” із Zoom-уроку.

“Ви на м’юті” — коли вчителька говорить на онлайн-уроці із вимкненим мікрофоном.

“У мене цілий клас чорних квадратів” — коли учні під час Zoom-уроку не хочуть вмикати камери.

“Підіть у Classroom і подивіться” — коли діти на дистанційному навчанні кажуть, що не знали, де записане домашнє завдання.

“Вимкніть кота, у мене шиншила боїться” — коли учні на онлайн-уроки беруть своїх домашніх улюбленців.

Система Orphus