Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

130-річчя голови ОУН, полковника Андрія Мельника: у полтавській бібліотеці провели пам’ятний захід

«Вояк, політик, державний будівничий: до 130-річчя від дня народження Андрія Мельника». Таку назву мав пам’ятний захід, присвячений борцю за незалежність України у XX столітті, голові Організації Українських Націоналістів (ОУН) Андрію Мельнику. Організували пошанування видатного українця Краєзнавчо-історичний клуб ім. Федора Борківського при міській центральній бібліотеці, Північно-східний  міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП), Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Котляревського, Департамент культури і туризму облдержадміністрації.

Про це повідомляє Північно-східний міжрегіональний відділ УІНП.

У межах заходу відбулися показ документальних відео, інформаційно-методичний семінар у онлайн-форматі для істориків-педагогів Полтавщини й презентація книжкової виставки, присвяченої Андрію Мельнику.

Про кожну книгу і публікацію, що представлені у експозиції, детально розповіла завідувачка сектору «Україно-канадський центр» облбібліотеки Ірина Здор.

«Кожен охочий може отримати для прочитання ці книги у нашій бібліотеці, також з огляду на карантинні обмеження ми розмістили виставку ще й у мережі інтернет», – розповіла пані Ірина.

Ініціаторка й модераторка вечора, голова краєзнавчо-історичного клубу ім. Федора Борківського Ніна Кирпотіна подарувала бібліотекарям нову книгу про Андрія Мельника, створену з ініціативи ОУН за матеріалами цьогорічної наукової конференції.

«Мета нашого інформаційно-методичного семінару – ознайомити представників громадськості і вчителів Полтавського краю із джерелами, які допоможуть у вивченні і викладанні теми «Національно-визвольний рух українського народу у 20 столітті. Боротьба за Українську Соборну Самостійну Державу», – зауважила Ніна Кирпотіна.

Присутні переглянули фрагменти документального фільму «Полковник Андрій Мельник: повернення вождя», створеного інтернет-виданням «Новинарня» за фінансової підтримки Українського культурного фонду – державної установи при Міністерстві культури України. Прозвучав у фонозапису голос полковника Андрія Мельника-його Заповіт.

«Ми сприятимемо, щоб інформація, отримана на семінарі, допомогла якісній підготовці до ЗНО, адже постать Андрія Мельника внесено до шкільних підручників з історії. Ці знання важливі й для плекання історичної пам’яті серед вчителів та учнів», – наголосила консультант з питань викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі Центру професійного розвитку педагогічних працівників м. Полтава Наталя Горпинченко.

З полтавцями спілкувався й голова ОУН Богдан Червак. Під час онлайн-включення з Києва він повідав про життєвий шлях Андрія Мельника.

«Андрій Мельник – один із фундаторів формації Січових Стрільців – однієї з кращих в Армії Української Народної Республіки, а також Української Військової Організації (УВО ). Після вбивства за вказівкою Сталіна першого голови ОУН Євгена Коновальця Андрій Мельник, виконуючи волю свого попередника, у 1939 році перебирає керівництво ОУН. Саме ОУН під час ІІ Світової війни стала рушійною силою боротьби за державну самостійність України. Німецькі нацисти спершу тримали Мельника під домашнім арештом, а далі ув’язнили в концтаборі Заксенхаузен. Перемога СРСР поставила перед Проводом ОУН нові завдання. Мельник усвідомлював, що світ рахується лише з сильними. Тож вже в перших повоєнних роках ініціює переговори усіх українських політичних формацій для об’єднання в одному державному центрі. Цього вдалося досягнути 1948 року створенням Української Національної Ради і реорганізацією Державного Центру УНР у межах традицій, започаткованих Симоном Петлюрою 1920 року. У 1957 році ініціював створення Світового Конгресу Вільних Українців », – розповів Богдан Червак.

“12 грудня виповнилося 130 років від дня народження Андрія Мельника. З ініціативи УІНП ювілей борця за незалежність цьогоріч відзначається на державному рівні згідно з Постановою Верховної Ради про пам’ятні дати та  ювілеї у 2020 році. Цю історичну постать вшановують по всій Україні. У столичному історичному музеї розгорнули тематичну виставку. Пам’ятні заходи у військових частинах Луганської і Донецької областей, якраз у прифронтовій зоні, продемонстрували, що й нині агресор той, що і в часи Мельника – російський імперіалізм. Також цими днями Інститут нацпам’яті провів науковий круглий стіл «Андрій Мельник: історія, пам’ять, спадщина». Науковці різнобічно поглянули на життя, діяльність і переконання Андрія Мельника. Відеозапис можна переглянути на офіційному сайті нашої установи”, – сповістив регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

Пошанувати Андрія Мельника цього дня завітали представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки, також Полтавського військового коледжу сержантського складу та військових частин, що дислоковані у Полтаві. 

Захід відбувся в межах вимог Постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Система Orphus