Ви тут:
Анонс Культура Оголошення Полтавщина Суспільство 

10 запитань про Пилипа Орлика та його Конституцію: у Полтаві підіб’ють підсумки інтернет-вікторини

Церемонія підбиття підсумків інтернет-вікторини «10 запитань про Пилипа Орлика та його Конституцію» відбудеться у Державному історико-культурному заповіднику «Поле Полтавської битви» 29 грудня об 11:00.

Про це повідомили в Полтавському офісі Північно-Східного відділу УІНП.

«10 запитань про Пилипа Орлика та його Конституцію» – так називається інтернет-вікторина, яку влаштували Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви» та Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Присвячено захід 310-ій річниці ухвалення Конституції Пилипа Орлика. Інформацію про ці творчі історичні змагання організатори поширили на офіційних сторінках музею та відділу у соцмережі Фейсбук та в полтавських інтернет-виданнях. Протягом листопада і першої половини грудня надходили відповіді, які опрацьовувало журі.

У вікторині взяло участь понад 30 поціновувачів вітчизняної історії, а перемогли згідно з рішенням журі четверо: спортивний журналіст, засновник одного із інтернет-видань Станіслав Майзус з Полтави, громадський активіст з Шишак Віталій В’юн, мешканка Лохвиці Лариса Козирка та мешканка Білоцерківського району Київської області учениця 11 класу Яблунівського навчально-виховного комплексу Аліна Лукашевич. Якраз напередодні новорічно-різдвяних свят вони отримали призи-подарунки (це зокрема, серія арт-плакатів УІНП «Визначні діячі Української революції 1917 — 1921 років» та книга УІНП «Андрій Лівицький. Листування (1919-1953 роки).) – Станіслав Майзус під час церемонії підбиття підсумків, а ті, хто мешкає за межами Полтави – поштою.

Переможці вікторини правильно відповіли на такі запитання :1) Де і у яких закладах освіти навчався Пилип Орлик? Якими мовами володів?; 2)У якій релігійній організації розпочав свою кар’єру Пилип Орлик?;3) Які поетичні твори написав Пилип Орлик?;4) З якими країнами укладав договори,намагаючись схилити їх до війни з Московською державою з метою визволення України?;5) У яких країнах і коли встановлено пам’ятні знаки на честь Конституції Пилипа Орлика?;6) Хто з представників козацьких старшинських родів Полтавщини брав участь у виробленні положень Конституції Пилипа Орлика?;7) Чи була Конституція суто емігрантським витвором?;8)Хто із очільників європейських країн гарантував дотримання положень Конституції Пилипа Орлика?;9)Чому питання релігії було головним і йшлося про це у ст.1?;10)Яку річку у Конституції Пилипа Орлика було визначено як кордон із Польщею?

310-та річниця прийняття Конституції Пилипа Орлика у 2020 році відзначалася на державному рівні. Тож організатори прагнули привернути увагу громадськості до такої знакової події в історії Гетьманщини, як прийняття однієї з перших конституцій в світі. Карантинні обмеження не дають змоги проводити масштабні заходи.Відтак, зконцентрувалися на поширенні важливих історичних знань у мережі інтернет, зокрема у Фейсбуку.

В експозиціях музею «Поле Полтавської битви» постаті Пилипа Орлика , цього видатного гетьмана, соратника Івана Мазепи приділяється чимало уваги. У залі про історію Української держави другої половини ХVІІ – початку ХVІІІ століття значна частина картин, різноманітних артефактів присвячена гетьманам Іванові Мазепі та Пилипу Орлику. У 2005 році за кошт облбюджету, за підтримки обласної ради та облдержадміністрації видано книгу «Пилип Орлик».

Її авторами є історик-музейник Олександр Янович та заступниця директора з наукової роботи нашого музею Людмила Шендрик. Спільно з УІНП у 2020 році музей працював над виставковим проєктом, який розвінчує російські імперські міфи про Полтавську битву. Зокрема, у одному із стендів виставки йдеться й про першу політичну (мазепинську) еміграцію та Конституцію Пилипа Орлика.

Система Orphus