Ви тут:
Освіта Полтавщина Суспільство 

Зіньківська школа перемогла на проєкті “Екопатруль – кращі практики”

Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 стала переможцем Всеукраїнського екологічного проєкту «Екопатруль – кращі практики».

За звання кращих змагалися 300 учнів із 30 навчальних закладів України. Шкільні команди дистанційно навчалися, виконували домашні завдання, робили дослідження відповідального споживання в родині і місцевих пунктів приймання вторинної сировини. Переможцеві вручать комплекти баків для сортування вторинної сировини на кожен поверх навчального закладу. Загалом у межах проєкту було об’єднано в екоактивностях понад 10 тис. учасників.

Над реалізацією активностей у Зіньківській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №1 працювала агітбригада «Екологічний патруль» під гаслом «Усі ми живемо, відповідальні за природу, перед нащадками!». Команді вдалося реалізувати такі ініціативи:
• організація акції #ЗдайПластик: спільними зусиллями було здано 100 кг пластику, який невдовзі потрапить на переробку;
• організація біля дитячого центра екоВиставки;
• створення дошок у навчальному закладі «Свідоме сортування», «10 ЕкоКроків», «Просто про складне: СОРТУВАННЯ»;
• проведення для вихованців групи продовженого дня заняття-гри «Грай і сортуй – планету
• рятуй!»;
• розміщена екоВиставка «Art. Zero WASTE».

«Екопатруль – кращі практики» – це довготривала всеукраїнська освітня програма для соціально відповідальної учнівської молоді, мета якої полягає в запровадженні системи сортування відходів у закладах загальної середньої освіти та сталого розвитку громад. За умовами конкурсу, переможець отримає баки для сортування сміття. Школярі із 30 навчальних закладів із дотриманням карантинних норм та обмежень відвідали онлайн навчання, сформували команди, провели десятки інформаційно-просвітницьких активностей, презентували свій досвід та напрацювання з реалізації екологічних ініціатив під час проєкту й поділились своїми планами на майбутнє.

Організатор проєкту – Міжнародний молодіжний рух «School Recycling World» спільно з Всеукраїнським молодіжним рухом «Let`s do it, Ukraine» за сприяння Міністерства освіти і науки України, Національного еколого-натуралістичного центру, фінансової підтримки PepsiCo Fоundation та генерального партнера PepsiCo Україна. Для організації було залучено п’ятдесят волонтерів з різних куточків країни.

Під час фінальної зустрічі Наталія Фесюн, менеджер з комунікацій з органами влади та громадськістю компанії PepsiCo Україна, у своєму вступному слові зауважила: «Головне наше завдання – це зміни в суспільстві, у якому пластик, папір, тетрапак ніколи не повинні стати сміттям. Сьогодні в онлайн-режимі ми продовжуємо об’єднувати екоактив країни та планувати системні зміни в поведінці цілого покоління. Що це означає для нас з вами? Це фантастичне прискорення, це нові можливості, це нові інноваційні формати».

На конкурсній основі в проєкт було відібрано понад 300 шкільних екопатрульних, які отримали менторство експертів та безкоштовну можливість протягом місяця брати участь у дистанційних навчаннях для реалізації програми сортування у своїй школі. Проведено онлайн тренінги від експертів в галузі екології, правильного поводження з відходами,  захисту навколишнього середовища, проєктного менеджменту та фандрейзингу.

«Відповідальне споживання, екологічна культура, сталий розвиток громад – це те, що об’єднало тисячі учасників проєкту 2020 року в різних куточках України. Окремо вдячні кожному, хто долучився, а особливо керівникам та лідерам команд Екопатрульних. Далі наша мета мотивувати до екозвичок всю громаду, жити в стилі еко тут і зараз», – прокоментувала Юлія Мархель, засновниця Міжнародного молодіжного руху «School Recycling World», президент  Всеукраїнського руху «Let’s do it Ukraine».

У межах проєкту також відбувся Марафон роздільного збору відходів, де команди презентували програму сортування, знімали мотивуючі відео. Сортували відходи, на такі категорії: макулатура, пластик, скло, батарейки, органіка, TetraPak. Здавали накопичене на вторинну переробку, залучаючи родини, шкільну і локальну громади.

«Не перестаю захоплюватися клопіткою роботою та стрімким рухом вперед. Юні активісти стали прикладом для наслідування, вони не шукали причини під час пандемії, жорстких карантинних обмежень, передвиборчої гонки місцевих виборів та канікул, а знаходили ефективні рішення для свідомого екологічного життя. Цей проєкт став великим початком для кожного із нас. Тепер наше завдання рухатися все далі й далі, передавати всі свої напрацювання майбутнім поколінням» – коментує Ксенія Ренчковська, очільниця Міжнародного молодіжного руху «School Recycling World» в Україні.

У межах проєкту створено Перший онлайн курс із запровадження системи сортування відходів у навчальних закладах. Курс поєднав теоретично-практичні просвітницькі треніги: основи правильного поводження з відходами, проєктний менеджмент, онлайн екскурсію на сортувальну станцію, сміттєпереробний завод та багато чого корисного, що можна використати не лише в школі, але і в повсякденному житті. Також розроблені спеціальні інформаційні наліпки, плакати, календар екосвят. Все це у безкоштовному доступі можна знайти за посиланням. 

Після закінчення проєкту учасники не збираються зупинятися на досягнутих результатах. Планують провести ще низку активностей:  інформаційні кампанії в школі та соціальних мережах, відеолекторії, тренінги, челенжді, квести, конкурси, уроки по сортуванню сміття, майстер-класи виготовлення речей із вживаних, екологічні ярмарки, озеленення шкільного подвір’я, прибирання, розширення контактів з медійними особистостями задля пропаганди сталого розвитку, включення батьків до проєктів. Планують далі підвищувати екологічну культуру громади, залучати всіх учасників освітнього процесу до суспільно-значимої та екологічно-корисної роботи, розширити коло учасників проекту; заручитися  підтримкою та допомогою органів місцевого самоврядування у вирішенні екологічних проблем міста; розвивати бажання учнівської молоді стати ініціатором екологічних стартапів; зменшувати забруднення навколишнього середовища.

фото ілюстраційне

Система Orphus