Ви тут:
децентралізація Суспільство Україна 

Всеукраїнська асоціація громад розпочинає другий етап реформування

Всеукраїнська асоціація громад розпочинає другий етап свого реформування – відповідну Концепцію затвердили Загальні збори уповноважених делегованих представників членів ВАГ, які відбулися  16 листопада 2020 року.

Про це повідомили у пресцентрі ініціативи “Децентралізація”.

Глибоке реформування власної структури і внутрішніх процедур – це відповідь Асоціації на ті нові виклики, які постали перед місцевим самоврядуванням у результаті впровадження в Україні реформи територіального устрою і територіальної організації влади, зазначають у Виконавчій дирекції Всеукраїнської асоціації громад. 

На першому етапі свого реформування у листопаді 2019 року Асоціація відкрила можливість членства для ОМС усіх типів громад –  тобто для міських, селищних та сільських рад. Адже у абсолютній більшості новоутворених громад, центрами яких є села, селища та малі міста, переважає сільське населення та сільська територія (незалежно від назви ОМС). А тому для всіх цих громад сільський розвиток є пріоритетом, а отже асоціація, що сфокусована на сільському розвитку, має тримати у полі зору всі ці громади. Через розширення поля членства було змінено і назву Асоціації – із «Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад» на нинішню.

Але це був лише перший крок, який дозволив привести у відповідність до реалій реформи територіального устрою поле членства і назву асоціації. Тепер настав час зробити другий, ще більш важливий і більш рішучий крок, який дозволить перетворити асоціацію у справжнє об’єднання органів місцевого самоврядування, зробити її ще більш демократичною та релевантною –  здатною максимально повно виражати та максимально ефективно відстоювати інтереси нового самоврядування нових українських громад.

Задля досягнення цієї мети буде впроваджено три фундаментальних організаційних зміни, які стосуються керівництва асоціації (голова та його заступники) і всіх органів управління (правління, ради регіональних відділень та ін.):

  • На паритетних із головами громад засадах (50/50) до їх складу увійдуть депутати
  • Сільськіселищні та міські громади будуть представлені у їх складі пропорційно
  • Буде запроваджена обов’язкова (!) їх ротація.

Чому асоціація йде на такі фундаментальні зміни?

  • Бо без представництва депутатського корпусу в органах управління будь-яка асоціація не може повноправно вважатися асоціацією органів місцевого самоврядування, оскільки у цьому разі вона є фактично асоціацією голів громад. На таку однобоку природу всіх українських асоціації ОМС постійно і, слід визнати, небезпідставно вказують нам влада, експерти, громадські лідери, називаючи нинішні асоціації «асоціаціями мерів».
  • Бо без пропорційного представництва усіх типів громад, що знаходяться в полі членства Асоціації (сільські, селищні та міські ради), неможливо досягти належної репрезентативності представлення Асоціацією їхніх інтересів.
  • Бо без обов’язкової ротації не може бути справжньої інклюзивності. Усі представники членів Асоціації мають мати однакові можливості для участі у справах Асоціації та реальну перспективу бути обраними до органів управління та керівництва. Для максимальної динаміки перебування на усіх виборних посадах буде обмежено одним строком.

Вже найближчим часом на підставі Концепції будуть розроблені зміни до Статуту та інших організаційних документів Асоціації. Ці документи будуть доведені до відома громад та обговорені на зборах регіональних відділень у всіх регіонах. А вже наступні Загальні збори ухвалять ці важливі зміни та оберуть новий склад керівництва і органів управління Всеукраїнської асоціації громад – вже на нових засадах та в новому форматі.

Система Orphus