Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У педагогічному університеті кожного можуть навчити полтавській вишивці

У Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка на факультеті технологій та дизайну студенти вивчають українську народну вишивку, а також полтавську традиційну – “білим по білому”.

Кількість ремесел в Україні величезна. Втім, для Полтавщини характерна саме вишивка, розповідає декан факультету технологій та дизайну Валентина Титаренко.

“Якщо говорити про 19 століття, на Полтавщині художніх майстерень було аж 21. Жінки виконували найрізноманітніші речі. Але тоді не було фарбованих ниток. Було лише полотно. А жінки завжди хотіли прикрасити свій одяг. Тому виникла вишивка “білим по білому”. Маємо навчальні програми, посібники, за якими навчаємо студентів українській народній і полтавській традиційній вишивці, бо білим по білому це вже традиція”, – говорить Валентина Титаренко.

Студентка Оксана Рись собі сорочку “білим по білому” вишила сама. Говорить, що на одну роботу потрібно витратити близько півроку.

“Така вишивка є унікальною. Тому що, звичайно, складно її вишивати. Напружується зір. Повинно бути гарне освітлення. Готова робота “грає” кольорами. Коли на неї падає світло з різних сторін, вона по-різному виглядає. Виходить ефект морозяного малюнку. Тому що вишиваєш на білій тканині білими нитками. А для цього потрібно правильно покласти стібки. На одну сорочку потрібно десь півроку роботи”, – розповідає Оксана Рись.

Читайте також: Вишивку “білим по білому” готують до включення до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

У 2019 році в університеті розпочали популяризувати вишивку серед учнів та всіх інших, які прагнуть опанувати технологію. Для цього створили кілька сертифікованих освітніх програм.

“Минулого року в університеті започаткували ініціативу популяризації навчання більш широких мас, залучаємо учнів, і звичайних людей отримати знання. Це такі сертифіковані освітні програми. Вони невеликі за обсягом, тривають один-два тижні, заняття спрямовані на певну діяльність. Зокрема, наш факультет запропонував сертифіковану освітню програму “Вишивкарство”. У рамках цієї програми можна за 10 занять опанувати технологію виготовлення полтавської вишивки і створити невеличкі серветки або невеликі фрагменти вишивки. Таким чином, можна опанувати технологію, кілька видів технік. За результатами освітньої програми всі учні або учасники отримують сертифікати, що вони пройшли навчання і володіють технологіями. На факультеті також є сертифікована програма “Писанкарство” і “Виготовлення й декоративне оздоблення виробів”, – зазначає доцент кафедри основ виробництва та дизайну факультеті технологій та дизайну Тетяна Борисова.

Читайте також: Унікальна вишивка “білим по білому” – гордість Полтавщини, – Катерина Рижеченко

За словами Валентини Титаренко, навчання за сертифікованими освітніми програмами здійснюють групами осіб. Втім, на час карантину заняття не проводять.

Система Orphus