Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У чотирьох містах Полтавської області дослідили стан впровадження інструментів місцевої демократії: результати

Проект “ПРОМІС” провів дослідження стану впровадження інструментів місцевої демократії в органах місцевого самоврядування міст-партнерів. До дослідження потрапили чотири міста Полтавської області: Полтава, Миргород, Горішні Плавні та Кременчук.

У рейтингу демократичності міст-партнерів Проекту ПРОМІС Кременчук потрапив на 4 місце набравши 91 бал зі 190 можливих, на 5 місці Миргород – 80,5 балів, на 9 місці – Горішні Плавні – 74,5  бали, Полтава потрапила на 11 місце – 62 бали.

Відтак, дослідження показало, що Полтавською міською радою не ухвалено рішення, які пов’язані з розвитком місцевої демократії: Положення про внесення місцевої ініціативи, Положення про проведення громадських слухань, Положення про загальні збори громадян за місцем проживання, Положення про консультації з громадськістю, Положення про електронні консультації, Бюджетний регламент міської ради з нормами щодо проведення консультації на процесі формування місцевого бюджету та порядку звітування, Положення «Про створення та діяльність ОСН на території громади», Рішення ради «Про делегування повноважень та перелік повноважень органів самоорганізації населення», Програма підтримки ОСН (якою встановлено заробітну плату штатним працівникам ОСН), Програма розвитку ОСН (якою визначено співфінансування проектів міською радою та ОСНом щодо покращення території), Програма з розвитку громадянського суспільства та громадської участі, Положення про звітування міського голови, депутатів та виконавчих органів міської ради, Порядок проведення громадської експертизи діяльності виконавчих органів міської ради.

Обов’язкового покращення потребують такі інструменти: Місцеві ініціативи та громадські слухання. Консультації з громадськістю (публічні та електронні). Залучення мешканців до формування місцевого бюджету / Бюджетний регламент. Он-лайн трансляція засідань органів місцевого самоврядування. Регламент виконавчого комітету міської ради. Програма надання фінансової підтримки інститутам громадянського суспільства. Веб-сайт міської ради. Програми,спрямовані на розвиток і діяльність ОСН.

Миргородській міській раді необхідно ухвалити рішення, які пов’язані з розвитком місцевої демократії, а саме: Статут територіальної громади, Положення про внесення місцевої ініціативи(частково регулюється Статут громади), Положення про проведення громадських слухань(частково регулюється Статут громади), Положення про загальні збори громадян за місцем проживання(частково регулюється Статут громади), Положення про публічні консультації, Рішення ради «Про делегування повноважень та перелік повноважень органів самоорганізації населення», Програма підтримки ОСН (якою встановлено заробітну плату штатним працівникам ОСН), Бюджетний регламент міської ради з нормами щодо проведення консультації на процесі формування місцевого бюджету та порядку звітування,Положення про звітування міського голови, депутатів та виконавчих органів міської ради, Порядок проведення громадської експертизи діяльності виконавчих органів міської ради.

Обов’язкового покращення потребують такі інструменти: Статут територіальної громади. Місцеві ініціативи та громадські слухання. Консультації з громадськістю (публічні). Загальні збори громадян за місцем проживання. Залучення мешканців до формування місцевого бюджету / Бюджетний регламент. Регламент виконавчого комітету міської ради. Положення про постійні депутатські комісії, в частині прозорості роботи. Звітування міського голови і депутатів міської ради. Громадська експертиза діяльності виконавчих органів міської ради.

Горішньоплавнівській міській раді необхідно ухвалити рішення, які пов’язані з розвитком місцевої демократії, а саме Положення про загальні збори громадян за місцем проживання(частково регулюється Статут громади), Положення про публічні консультації, Положення про електронні консультації, Бюджетний регламент міської ради з нормами щодо проведення консультації на процесі формування місцевого бюджету та порядку звітування, Положення «Про створення та діяльність ОСН на території громади», Рішення ради «Про делегування повноважень та перелік повноважень органів самоорганізації населення», Програма підтримки ОСН (якою встановлено заробітну плату штатним працівникам ОСН, співфінансування проектів міською радою та ОСНом щодо покращення території),Програма з розвитку громадянського суспільства та громадської участі, Положення про звітування міського голови, депутатів та виконавчих органів міської ради, Порядок проведення громадської експертизи діяльності виконавчих органів міської ради.

Обов’язкового покращення потребують такі інструменти: Місцеві ініціативи та громадські слухання. Консультації з громадськістю (публічні та електронні). Залучення мешканців до формування місцевого бюджету / Бюджетний регламент. Регламент виконавчого комітету міської ради. Програма надання фінансової підтримки інститутам громадянського суспільства. Програми спрямовані на розвиток та діяльність ОСН. Порядок проведення громадської експертизи діяльності виконавчих органів міської ради.

Кременчуцькій міській раді необхідно ухвалити або покращити рішення, які пов’язані з розвитком місцевої демократії, а саме: Положення про внесення місцевої ініціативи(частково регулюється Статутомгромади), Положення про проведення громадських слухань(частково регулюється Статутомгромади), Положення про загальні збори громадян за місцем проживання(частково регулюється Статутомгромади), Положення про електронні консультації, Положення «Про створення та діяльність ОСН на території громади», Рішення ради «Про делегування повноважень та перелік повноважень органівсамоорганізації населення», Програма підтримки ОСН (якою встановлено заробітну плату штатним працівникам ОСН, співфінансування проектів міською радою та ОСНом щодо покращення території),Програма з розвитку громадянського суспільства та громадської участі, Бюджетний регламент міської ради з нормами щодо проведення консультації на процесі формування місцевого бюджету та порядку звітування,Регламент виконавчого комітету міської ради, Положення про постійні депутатські комісії,Положення про прийом мешканців в органах місцевого самоврядування, Положення про звітування міського голови, депутатів та виконавчих органів міської ради, Порядок проведення громадської експертизи діяльності виконавчих органів міської ради.

Обов’язкового покращення потребують такі інструменти: Місцеві ініціативи та громадські слухання,Електронні консультації з громадськістю, Залучення мешканців до формування місцевого бюджету / Бюджетний регламент, Регламент виконавчого комітету міської ради, Програма надання фінансової підтримки інститутам громадянського суспільства, Програми спрямовані на розвиток та діяльність ОСН, Громадська експертиза діяльності виконавчих органів міської ради.

Довідково. Відповідно до методики Проекту ПРОМІС було здійснено аналіз правового регулювання 22 інструментів місцевої демократії за 190 індикаторами. Загалом було проаналізовано близько 1541рішень ОМС 16 міст, які стосувалися регулювання механізмів залучення мешканців до розробки та ухвалення рішень ОМС, прозорості їхньої діяльності, а також підзвітності посадових осіб місцевого самоврядування.Під час дослідження аналізу підлягали рішення, надані міськими радами, та інформація, розміщена на офіційних сайтах рад.

Аналізовані матеріали стосувалися таких інструментів і процедур:

Інструменти місцевої демократії щодо залучення мешканців до планування й ухвалення рішень ОМС:

–статут територіальної громади;

–положення «Про внесення місцевої ініціативи»;

–положення «Про проведення громадських слухань у територіальній громаді»;

–положення «Про загальні збори громадян за місцем проживання»;

–положення «Про публічні консультації»;

–положення «Про електронні консультації»;

–положення «Про електронні петиції»;

–положення «Про громадський бюджет»;

–підтримка та розвиток діяльності органів самоорганізації населення;

–консультаційно-дорадчі органи;

–міські програми з розвитку громадської участі;

–інтерактивність веб-сайту міської ради;

–залучення мешканців до формування місцевого бюджету / бюджетний регламент.

Інструменти місцевої демократії щодо прозорості діяльності ОМС:

–онлайн-трансляція засідань органів місцевого самоврядування;

–розміщення на сайті ради переліку основних актів, що регламентують роботу ОМС;

–процедури прозорості роботи депутатів міської ради (положення про постійні комісії);

–відкритість інформації про роботу міської ради (регламент міської ради);

–відкритість інформації про роботу виконкому (регламент виконавчого комітету)

–розміщення на сайті інформації про порядок прийому мешканців в ОМС.

Інструменти місцевої демократії щодо підзвітності органів і посадових осіб місцевого самоврядування:

–відкрите звітування про використання бюджетних коштів;

–звітування міського голови, депутатів міської ради, її виконавчих органів;

–положення «Про проведення громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування».

Система Orphus