Ви тут:
Культура Суспільство 

Режисер фільму “Атлантида” відмовився від ордена, який йому дав Зеленський

Український режисер, оператор, сценарист і продюсер Валентин Васянович відмовився від ордена “За заслуги” 3-го ступеня, який йому присудив президент Володимир Зеленський. 

Про це режисер повідомив LB.ua.

Цього року його стрічка “Атлантида” висунута Україною на “Оскар” в категорії “Найкращий міжнародний фільм”. 

Васянович пояснив, що це – не політичне рішення.

“Я не можу прийняти державну нагороду, якою мене відзначили з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва. Як учасник кінематографічного процесу я протестую цією відмовою проти генерування владою кримінальних проваджень проти більшості кіновиробників, котрі створювали українську кіноіндустрію останніми роками. За дивним збігом обставин, ці “справи” переважно стосуються тих продакшнів, які представляли Україну на міжнародній арені. Я не можу приймати нагороду від тієї влади, яка однією рукою нагороджує “за значний особистий внесок у розвиток національної культури, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність”, а іншою – відкриває кримінальні провадження та займається переслідуванням. Це не політичне рішення. Це цехова солідарність та етика”, – наголосив режисер.

Зауважимо, що Васянович говорить про кримінальне провадження, згадане у зверненні, опублікованому на сайті Держкіно перед другим туром 14-го державного конкурсу кінопроєктів. В ньому Держкіно просило експертів “при оцінюванні проєктів під час другого туру врахувати інформацію про наявність незакритих кримінальних проваджень щодо компаній (відповідно до звернень правоохоронних органів) та наявність незавершених та не зданих до Держкіно проєктів у попередніх роках”. Йшлося про компанії “Трафік філмз”, “Лаймове світло”, “Артхаус трафік”, ГО “Молодість” та інші.

Довідка. Валентин Васянович – кінорежисер, автор ігрових фільмів “Атлантида”, “Рівень чорного” та документального “Присмерку”, оператор стрічки “Плем’я” Мирослава Слабошпицького. “Атлантида” минулого року перемогла в конкурсній програмі “Горизонти” Венеційського кінофестивалю і цього року висунута Україною на “Оскар” у категорії “Найкращий міжнародний фільм”.
Додамо, орден “За заслуги” 3-го ступеня отримали Валентин Васянович, актор Євген Паперний і диригент Володимир Шейко. Генерального директора Національного музею “Київська картинна галерея” Юрія Вакуленка нагодили орденом 2-го ступеня, а режисерці і письменниці Ірині Цілик присудили звання “Заслужений діяч мистецтв України”. Раніше це звання отримали українські режисери Наріман Алієв і Антоніо Лукіч.

Раніше музикант Олександр Положинський також відмовився від ордену “За заслуги”, який йому присудив Зеленський з нагоди Дня незалежності.

Фото: jetsetter.ua

Система Orphus