Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

Хронічне обструктивне захворювання легенів: причини, симптоми та лікування

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) — хвороба, що характеризується обмеженням прохідності дихальних шляхів.

Згідно з прогнозами ВООЗ, до 2030 року ХОЗЛ стане третьою за значенням причиною смерті у світі.

За результатами дослідження глобального тягаря хвороб (Global Burden of Disease — GBD) в Україні у 2019 році, ХОЗЛ увійшли до рейтингу основних причин смерті. Майже 4 тисячі смертей жінок та 8 тисяч смертей чоловіків в Україні зумовлено цією хворобою.

“Головна причина розвитку ХОЗЛ — тютюновий дим. Шкідливі хімічні речовини, що містяться в диму впливають на слизову оболонку дихальних шляхів, тому найбільш уразливими до цієї хвороби є завзяті курці. Саме куріння є причиною 8 з 10 смертей, пов’язаних з ХОЗЛ. Поза цим, деякі дослідження показують, що вдихання вторинного тютюнового диму (пасивне куріння) також може збільшити ризик розвитку ХОЗЛ”, – йдеться у повідомленні ЦГЗ.

До інших факторів ризику належать:

-забруднення атмосферного повітря;
-забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
-наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях (наприклад вугільний, зерновий, борошняний пил, зварювальні гази, тощо);
-часті інфекції нижніх дихальних шляхів в дитинстві;
-генетичні чинники. Майже у 1 із 100 людей з ХОЗЛ є спадкова схильність до розвитку дефіциту альфа-1-антитрипсину. Це речовина, яка захищає ваші легені. Люди з її нестачею зазвичай хворіють в молодому віці, особливо якщо вони курять.

Основні симптоми ХОЗЛ: постійна задишка, хронічний кашель, відкашлювання мокротиння.

За словами медиків, повністю вилікувати ХОЗЛ неможливо. Лікарські препарати й засоби фізіотерапії можуть полегшити симптоми, підвищити здатність витримувати навантаження і поліпшити якість життя, а також зменшити ризик смерті. Своєчасна діагностика та лікування дають змогу сповільнити розвиток хвороби.

Слід вжити заходів, аби попередити цю недугу:

-цілком відмовтеся від куріння тютюну та уникайте пасивного куріння;
-не контактуйте зі забрудненим повітрям (як атмосферним, так і у приміщеннях);
-вакцинуйтесь від грипу та пневмококової інфекції (особливо у віці після 65 років і за наявності важких супутніх патологій, наприклад, захворювань серця);
-дотримуйтеся здорового способу життя.

Система Orphus