Ви тут:

Автор та його авторське право

Кожен автор має право на авторство, тобто на публічне визнання того, що твір з’явився в результаті його особистих зусиль. З цього виникає інше право, а саме — позначити твір своїм ім’ям чи псевдонімом або зробити його доступним анонімно.

Особливим випадком порушення права на авторство є плагіат, тобто злочин, який полягає в привласненні авторства чужого твору або введення в оману щодо авторства. Запобігти плагіатові можна лише зареєструвавши право власності, в чому вам допоможе компанія 4В (веб-сайт https://4b.ua), яка також надає послуги з консультацій та укладання ліцензійних договорів і може забезпечити захист авторських прав у 176 країнах.

Що передбачає авторське право

Автор має право на авторство лише своїх творів. Якщо хтось створює неоригінальний твір, то він завжди повинен зазначити, що саме походить від оригінального твору, а що він вніс свого. Право на авторство має лише той, хто фактично зробив творчий внесок у твір.

Автор також має ексклюзивне право приймати рішення щодо першого оприлюднення своєї роботи. Тільки автор вирішує, чи вірші, що зберігаються в шухляді, будуть показані комусь, чи буде рукопис роману надіслано у видавництво, а запис зі смартфону потрапить в Інтернет. Ніхто не може розповсюджувати твір проти волі його творця.

Автор також має право на цілісність своїх творів, навіть якщо майнові права на них були передані комусь іншому або втратили чинність. Після його смерті цей захист можуть забезпечити його родичі або творча асоціація.

Авторські права також включають право нагляду за використанням твору. Якщо двома словами, це зводиться до того, що автор повинен мати можливість перевірити, чи доступна робота у затвердженій ним формі. Наприклад,  видавець, серед іншого, повинен надіслати коректору автору для затвердження.

Авторське право та майнові інтереси

Захист авторських прав не має на меті захист майнових інтересів автора, хоча їх використання або порушення може мати такі наслідки (наприклад, виплата відшкодування, вищі гонорари відомого архитектора, збільшення вартості мистецького твору з плином часу тощо ). Мета охорони авторських прав — забезпечити особисту гідність автора, виражену в його інтелектуальних стосунках з твором.

У підсумку можна зазначити, що авторські права:

  • мають безпосереднє відношення до автора;
  • передбачають зв’язок автора з твором;
  • не обмежені в часі;
  • не передбачають відмови від них або передачі кому-небудь і завжди належать творцю.

Система Orphus