Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Під час пандемії на Полтавщині з інтернатів до родин повернулися 3 800 дітей

2 жовтня у Полтавській ОДА відбулось засідання круглого столу “Результати моніторингу безпеки та потенціалу сімей, в які повернулися діти з інтернатних закладів на період карантину, та наступні кроки в реалізації проєкту “Оцінка та реагування на виклики щодо захисту дітей під час пандемії COVID-19 в Полтавській області”.

У засіданні взяли участь Міністерка соціальної політики України Марина Лазебна, голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов, керівник проєктів захисту прав дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Олександра Чуркіна, заступник голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко, директори департаментів ОДА, представники установ соцзахисту області, благодійних організацій та ОТГ.

Під час засідання круглого столу говорили про захист прав дітей-сиріт, дітей, які опинились без батьківської опіки, і дітей, які з інших причин знаходяться в інтернатних закладах. У зв’язку з карантином в Україні 42 тисячі дітей були відправлені з інтернатів по домівках. Але не всі сім’ї у цей складний період змогли їм забезпечити нормальні умови перебування вдома. Тому у п’яти областях України, до яких увійшла і Полтавщина, був проведений моніторинг таких родин, для того, щоб з’ясувати причини неможливості виховання дітей у сім’ях та знайти шляхи їх вирішення.

Як зазначив Олег Синєгубов, захист прав дітей, які знаходяться у інтернатних закладах, наразі залишається актуальним, особливо, під час пандемії COVID-19. І на Полтавщині є чітке бачення вирішення цього питання.

“Дослідження, які були проведені на Полтавщині, є вкрай важливими. Коли ми кажемо про інтернатні заклади, яких у нас по області 23, то мова йде не про заклади освіти, а про дітей, які мають проживати вдома. Відповідно до Стратегії розвитку Полтавщини, у нас є плани і чітке розуміння, куди ми маємо рухатись. По-перше, діти мають виховуватись у сім’ях, і по-друге, діти, які позбавлені такої можливості, мають отримати належну форму виховання”, – наголосив Олег Синєгубов.

“З початком пандемії багато дітей одночасно були відправлені з інтернатів по домівках. Тому потрібно було зрозуміти, як діти потрапляють до цих закладів. Виявилось, що вони знаходились там за заявою батьків. Ми провели моніторинг та аналіз таких родин. Перевірили умови, в яких ці діти опинились. Виявилось, що 15% від цієї кількості неповнолітніх дійсно потрапили в інтернати через соціальні причини: бідність батьків, алкогольну чи наркотичну залежність батьків, хвороби та нездатність дати раду своїм дітям. Це, дійсно, проблема і її потрібно вирішувати. А зробити це можливо тільки на місцевому рівні. Потрібно чітко знати чи існують у тій чи іншій родині умови, за яких дитину можна повернути у сім’ю, щоб її виховували вдома. А це є пріорітетом”, – зазначила Марина Лазебна.

Як розповіла Катерина Рижеченко, під час пандемії на Полтавщині з інтернатів до родин було повернуто 3800 дітей.

“Ці діти та їхні родини взяли під моніторинг тому, що ми не знали, яка у них ситуація, чи зможуть батьки їх виховувати. 84 дитини опинилися у складних життєвих обставинах. Такі діти були взяті під спеціальний супровід соціальної служби. Під моніторинг потрапило 500 родин, у яких проживало 617 дітей. Були складені акти потреб сім’ї. Встановлено, що родини мають проблеми різного характеру: 48 сімей – скрутне матеріальне становище, ухиляння від виконання батьківських обов’язків – 4 сім’ї, у 7-ми родинах батьки мають алкогольну залежність, у 8-ми – батьки мають важку хворобу і 269 сімей мають інші проблеми, зокрема хвороби дітей. По завершенню моніторингу було з’ясовано, що 407 дітей повернулися до інтернатних закладів. Водночас 88 сімей виявили готовність до співпраці, щоб їхні діти залишились на вихованні вдома. На цілодобове проживання до інтернатів не повернулось 210 дітей”, – розповіла Катерина Рижеченко.

У підсумку учасники круглого столу проаналізували дані моніторингу проведеного на Полтавщині та визначили основні шляхи створення у родинах належних умов для нормального виховання дітей, а не перебування неповнолітніх у інтернатах без нагальної необхідності.

Система Orphus