Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Створення потужного артхабу: міністр культури Олександр Ткаченко оглянув приміщення майбутнього Всеукраїнського центру вишивки та килимарства

2 жовтня Решетилівку, що на Полтавщині, відвідав Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко оглянув приміщення колишньої фабрики імені Клари Цеткін, де в майбутньому буде знаходитись Всеукраїнський центр вишивки та килимарства.

Фабрика не працює з 2004 року. Вісім нежитлових приміщень загальною площею понад 6 тис. кв.м. знаходяться в занедбаному стані і потребують капітального ремонту. У 2019 році з держбюджету виділили 15 млн грн. Левову частку коштів витратили на виготовлення проектно-кошторисної документації. А також вставили вікна, двері, відремонтували дахи.

“Фабрика знаходилась у власності “Укрхудожпром”. Цей концерн було придбано в приватні руки. Потім власники після перемовин безкоштовно передали фабрику в обласну комунальну власність. Тому це вдалось зберегти. Відкрили центр, створили 100 робочих місць. Облаштували тимчасове приміщення. Але найважливіше, що традиції вишивки “білим по білому” та рослинного килимарства збереглись”, – розповів голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

Згідно з проектно-кошторисною документацією на 2019 рік, на капітальний ремонт колишньої фабрики потрібно близько 44 млн грн. Але це без урахування ландшафтного дизайну. Ці приміщення вкрай потрібні Центру вишивки та килимарства, оскільки виготовлені килими потребують великого простору.

“За проектом ми плануємо створити потужний артхаб. Там плануємо розмістити велику виставкову залу. Наші килими потребують простору, а там приміщень вистачає. Будуть виробничі майстерні, конференц-зал, плануємо проводити Всеукраїнські конференції. Це буде такий науково-дослідницький центр, який зберігатиме наші традиції. А оскільки неподалік Решетилівки знаходиться Петриківка, відома петриківським розписом, та Опішня, знана гончарством, можна створити туристичний маршрут”, – зазначила керівник Всеукраїнського центру вишивки та килимарства Надія Вакуленко.

В даний час Всеукраїнський центр вишивки та килимарства, який відкрили у 2019 році, розміщується в орендованому приміщенні, площа якого не відповідає потенційним можливостям установи, тому першочерговим завданням Центру є відновлення нежитлових приміщень колишньої фабрики.

“Ми в міністерстві зрозуміли, що народно-художні промисли – великий потенціал для країни. Ви змогли перезапустити процес виробництва. Ви одні з небагатьох в Україні, які змогли зберегти справу: працюють майстри, а також можливе поновлення виробництва. У народно-художних промислів є надзвичайно великий економічний потенціал. Варто шукати ринки збуту й налагодити модель, за якою народно-художні промисли могли запрацювати знову. Якщо вони запрацюють, тут будуть кошти, можливості розвивати навчання й зберегти традиції для наступних поколінь”, – зазначив під час візиту Олександр Ткаченко.

“Полтавщина є центром культурної спадщини України. У нас великий потенціал: є майстри, люди, зацікавлені навчатися й продовжувати справу, є бажання, навчальні заклади – все, щоб продовжити цю чудову справу. Органи місцевого самоврядування значення цієї роботи розуміють, підтримують, але потрібна участь держави. Разом із місцевою владою, обласною радою зробимо все, щоб цей напрямок жив і розвивався, а ці чудові надбання передавалися наступним поколінням”, – розповів голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов.

Олександр Ткаченко зазначив, що проєктно-кошторисну документацію опрацюють, розглянуть можливість залучення коштів на ремонт приміщень.

Довідково: Всеукраїнський центр вишивки та килимарства відкрили 18  травня 2019 року. Технологію вишивки «білим по білому» та «Традиції рослинного килимарства» внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Далі планують просувати ці елементи до міжнародних списків ЮНЕСКО.

Читайте також: Решетилівську вишивку до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО можуть включити лише з 2022 року

 

Система Orphus Поделиться на fb