Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Самійло Величко – козацький літописець з Полтавщини, який першим виклав історію української козацької держави

Самійло Васильович Величко – автор наймонументальнішого твору вітчизняної істо­рично-мемуарної прози XVII-XVIII століття. Це перший систематичний виклад історії української козацької держави.

Відомостей про його життя та діяльність збереглось небагато. Він народився на Полтавщині в козацькій родині. Навчався, швидше за все, у Києво-Могилянській академії, де оволодів німецькою, польською, латинською мовами. У 1690 році став канцеляристом у генерального військового писаря Василя Кочубея. Близько 1704 року перейшов на службу до Генеральної військової канцелярії, де мав доступ до багатьох секретних документів уряду гетьмана Івана Мазепи. За власним свідченням, брав участь у воєнних походах, інформує Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І.П. Котляревського.

Як прибічник В. Кочубея, у 1708 pоці Cамійла Величка усунули з посади й ув’язненили. У тюрмі він про­був довго, припускають, що його звільнили аж у 1715 році. Відтоді оселився в маєтку Кочубеїв у селі Диканьці, а потім у селі Жуках під Полтавою, де вчителював і писав літопис, а пізніше перекладав з німецької збір­ник “Космографія” (1728). Людина освічена, він мав власну бібліотеку, зібрав колекцію документів, які використовував у літописній праці.

Результатом багаторічних зусиль стала 4-томна робота, далеко ширша, ніж літопис у його тради­ційному розумінні. Це й хроніка, і художній, і публіцистичний твір, збірник автентичних документів та сти­лізацій під них і, окрім того, антологія художніх творів різних авторів. Написана книжною українською мо­вою праця Самійла Величка має бароковий, героїчний, іноді ораторський стиль викладу. Вона розкриває па­нораму української дійсності за період 1647-1700 pоки, міжнародне становище та дипломатичні зв’язки України, детально відтворює як ключові, так і другорядні історичні події. Сам літописець наголошував на тому, що його твір – це цілісне “сказаніє”, велика життєва легенда про героїчне минуле багатостраж­дального українського народу. У центрі уваги автора – Визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького.

Фрагмент літопису з сайту Інституту історії України 

Літопис сповнений козацьким волелюбством, державницькими поглядами. Щирий патріот, майстерний оповідач Самійло Величко вперше у вітчизняній літературі та історії визначив поняття “українсь­кий народ” і “Україна”, подавши їх як самостійні суспільно-політичні структури, що повинні розвиватися власним шляхом.

Подвиг Самійла Величка, який утратив за роботою над літописом зір і так і не дочекався виходу цієї величної пам’ятки у світ, неоціненний. Хоча працю славетного літописця було видано аж у середині XIX ст., “…його думки, його віра й натхнення лишилися навіки, – пише В. Шевчук. – Вони пройшли через спопеляючі хвилі часу як дорогий нетлінний скарб”.

Могила Самійла Величка до нашого часу не збереглася. Та в центрі села Жуки Тахтаулівської сільради Полтавського району, на ймовірному місці поховання у 1995 році встановлено пам’ятний знак (архітектори В. Вольвач, Б. Золотницький), який символізує останнє пристанище славного історика козаччини.

Нагадаємо, до 350-річниці з дня народження Самійла Величка, що відзначалось у лютому 2020 року, Укрпошта видала поштовий конверт

Система Orphus