Ви тут:
Суспільство 

«Ранок з Інтером»: чим небезпечна вирубка лісів в Україні?

Лисі гори, а замість вікових дерев – пеньки! Українські ліси стрімко рідіють і зникають в результаті безконтрольного вирубування. Як правильно доглядати за «зеленими легенями» України і до яких наслідків призводить діяльність «чорних лісорубів», розповіли в програмі «Ранок з Інтером».

Дослідники вважають, що масштабні повені, які щорічно відбуваються в західних областях України, викликані надмірними опадами і неконтрольованою вирубкою лісів! Одне доросле дерево, за даними вчених, здатне зупинити до 500 літрів води. Тому величезні ліси з тисячами дерев стають природною дамбою, яка може захистити населені пункти від руйнівних потоків. Якщо ж в «дамбі» одна за одною з’являються щілини – на місці знищених насаджень – крізь них просочується вода.

Причинами руйнівних повеней в західних областях зацікавилася Служба безпеки України. Правоохоронці розслідують справу за статтею «Екоцид» – масове знищення рослинного світу, яке може привести до екологічної катастрофи. За підрахунками захисників навколишнього середовища, протягом 15 років в Україні незаконно знищили до 18% лісів.

У Державному агентстві лісових ресурсів України запевняють, що браконьєри діють майже у всіх регіонах нашої країни. Дерева знищують і місцеві жителі, яким дрова потрібні для прогріву будинків, і «чорні лісоруби», які заробляють на продажу деревини величезні гроші. Щоб попередити незаконне знищення деревини, представники лісової охорони проводять спеціальні рейди – щодня об’їжджають територію лісництва за визначеними маршрутами.

«На сьогоднішній день є такі, можна сказати, злочинні групи, що займаються крадіжкою лісу, – розповідає Леонід Ільченко, співробітник центрального апарату Державного агентства лісових ресурсів України. – Ріжуть спеціально, заготовляючи цінні породи. Потім вони йдуть на переробку приватними пилорамами».

Лісники відзначають, що проріджувати дерева час від часу потрібно – прибирати хворі і зайві, які перетворюють ліс в непролазні хащі. Якщо довгий час не проводити такі вирубки, вже через 10-15 років виникає конкурентна боротьба серед дерев – за світло, вологу, поживні речовини. Ліс починає слабшати. А потім – просто вмирає.

«Мертвий ліс не виконує свої важливі функції – водорегулювальну, грунтопокращувальну, очищення повітря, – пояснює Іван Черевко, головний лісничий Тетерівського лісгоспу. – Він уже не виділяє кисень, в результаті процесу гниття виділяється вуглекислий газ. Крім того, такі насадження дуже небезпечні в плані пожеж».

Саме мертвий ліс, на думку фахівців, цього літа міг сприяти поширенню полум’я під час масових пожеж у Чорнобильській зоні і на Житомирщині. Загасити вогонь в лісі, де безліч сухих дерев, надзвичайно складно.

Ліс – живий організм, зазначають лісівники. Він потребує оновлення та лікування. Але всі ці роботи повинні виконувати професіонали – після законних рубок поляна пустує не більше року, потім на ній з’являються нові деревця. 

«Майбутній ліс засаджуємо готовими маленькими саджанцями, які вирощують в господарствах за спеціальною технологією, – розповідає лісничий Кухарського лісництва Олександр Федоренко. – Цього року таким чином відновили вже 32 тисячі гектарів лісу, висадивши більше 100 мільйонів саджанців і сіянців».

За підрахунками захисників навколишнього середовища, якщо підсумувати площі всіх вирубок браконьєрів, що з’явилися тільки за роки незалежності України, вийде близько 800 тисяч гектарів. Це можна порівняти з територією Чернівецької області. Але навіть якщо всі ці пустирі засадити прямо зараз, пройде мінімум півстоліття, перш ніж вони знову перетворяться в ліс, здатний дарувати життя і захищати – очищати повітря і затримувати потоки води!

Телеканали «Інтер», НТН і радіо «П’ятниця» закликають українців озеленювати країну і приєднатися до ініціативи «Посади дерево». Щоб дізнатися, як взяти участь у всеукраїнській акції, заходьте на сайт derevo.inter.ua. Кожен з нас реально може вплинути на те, яким повітрям будемо дихати ми і наші діти!

Система Orphus Поделиться на fb